Umieszczony przez 10:39 Ojcowie pustyni

Dwa etapy życia

Arseniusz mówi o dwóch ważnych etapach życia: szukaniu Boga i zatrzymywaniu Go przy sobie. Jak należy to rozumieć?

Abba Arseniusz (zm. ok. 449 r.) zanim został mnichem należał do elit imperium. Z pewnością bowiem inaczej cesarz Teodozjusz nie powierzyłby mu wychowania swych dwóch synów. Arseniusz porzucił dwór cesarski i udał się na pustynię. Ten święty mąż może wydawać się nam nieco bardziej oschły niż poznany już przez nas nieco św. Antoni Wielki. Spróbujmy się jednak przyjrzeć i tej postaci, tym bardziej, że właśnie od niego możemy nauczyć się wielkiej czci wobec Boga.

Powiedział abba Arseniusz: „Jeżeli Boga szukamy, On się nam objawi; a jeśli Go zatrzymujemy, zostanie z nami”.

Arseniusz mówi o dwóch ważnych etapach życia: szukaniu Boga i zatrzymywaniu Go przy sobie. Jak należy to rozumieć? O ile chodzi o szukanie, jakoś intuicyjnie rozumiemy o co chodzi: zachowywanie przykazań, modlitwę, sakramenty itd. Ale zatrzymywanie? Jak zatrzymać przy sobie Boga? Być może Arseniusz robi tutaj aluzję do modlitwy nieustannej, tak umiłowanej przez mnichów egipskich. Nie jest to jednak praktyka zarezerwowana tylko dla pustelników! Jej drzwi stoją otworem przed każdym złaknionym Boga. Ojcowie jej korzenie widzą w praktyce czegoś, co dziś określilibyśmy jako akty strzeliste: krótkie ale intensywne wezwanie modlitewne, które często powraca na nasze wargi podczas czynności dnia codziennego. Czemu zatem nie zacząć zatrzymywać Boga? On zostanie z nami, gdy będziemy wołać: Panie Jezu Chryste, Synu Boga żywego, zmiłuj się nade mną grzesznikiem!


Fragment książki Zrozumieć Ojców Pustyni. Wprowadzenie do lektury apoftegmatów


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Ewa Natkaniec

(Visited 283 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij