Umieszczony przez 09:38 Ojcowie pustyni

Dwa sposoby

Raz jeden z braci mieszkających niedaleko abba Pojmena odszedł na obczyznę i trafił tam na jakiegoś pustelnika. A ten pustelnik był pełen miłości i wielu do niego przychodziło. Brat opowiedział mu o abba Pojmenie, a on gdy usłyszał o cnotach starca, zapragnął go zobaczyć.

Raz jeden z braci mieszkających niedaleko abba Pojmena odszedł na obczyznę i trafił tam na jakiegoś pustelnika. A ten pustelnik był pełen miłości i wielu do niego przychodziło. Brat opowiedział mu o abba Pojmenie, a on gdy usłyszał o cnotach starca, zapragnął go zobaczyć. W jakiś czas po odejściu tego brata z powrotem do Egiptu pustelnik powstał i przyszedł także z obcego kraju do Egiptu, do tego brata, który go był odwiedził: bo mu powiedział, gdzie mieszka. Brat na jego widok bardzo się zdumiał i ucieszył. A pustelnik powiedział: „Uczyń mi tę łaskę i zaprowadź mnie do abba Pojmena”. Więc zabrał go i przyszli do starca, i brat powiedział starcowi o gościu: że to jest człowiek wielki, i pełen miłości, i bardzo szanowany w swojej krainie. „A ja opowiadałem mu o tobie, i przyszedł, pragnąc cię zobaczyć”. Abba Pojmen więc przyjął go z radością, pozdrowili się i usiedli. I zaczął gość mówić o problemach Pisma Świętego, o sprawach duchowych i niebieskich; abba Pojmen zaś odwrócił twarz i nie odpowiadał. Tamten, widząc, że on z nim nie chce mówić, wyszedł zmartwiony i powiedział bratu, który go przyprowadził: „Na próżno przeszedłem taką wielką drogę: odwiedziłem starca, a on nawet mówić ze mną nie chce”. Brat wszedł do abba Pojmena i powiedział: „Abba, ten wielki człowiek, tak sławny w swojej ziemi, przyszedł tutaj specjalnie do ciebie: dlaczego się do niego nie odezwałeś?” Odpowiedział mu starzec: „On jest z wysoka i mówi o rzeczach niebieskich, a ja jestem z niskości i mówię o ziemskich: gdyby był zaczął o walce z namiętnościami, byłbym mu odpowiedział. A o duchowych sprawach to ja nic nie wiem”. Brat wyszedł i powiedział gościowi: „Starzec niechętnie mówi o problemach z Pisma; ale gdyby ktoś z nim zaczął rozmowę o walce z namiętnościami, wtedy odpowiada”. Gość przejęty skruchą wrócił do starca i powiedział: „Co mam czynić, abba, bo namiętności opanowują moją duszę?” Starzec spojrzał na niego z radością i rzekł: „Teraz dobrze przyszedłeś: teraz otwórz twoje usta w tej sprawie, a napełnię je dobrami”. Tamten więc, odniósłszy wielką korzyść, powiedział: „Zaiste to jest prawdziwa droga”. I odszedł do swojej ziemi, dziękując Bogu, że mu było dane spotkać takiego świętego / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1

Fragment książki Zrozumieć Ojców Pustyni. Wprowadzenie do lektury apoftegmatów


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.

(Visited 186 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij