Chrystus przychodzi, aby być naszym życiem, naszym działaniem. A ponieważ nie umiemy ani się modlić, ani adorować, ani składać ofiar w sposób odpowiedni do wielkości i godności Boga, Jezus wszystko to czyni w nas podczas Komunii Świętej. I kontynuuje póty, póki dusza jest uległa wobec Jego natchnień zaprzestając swej własnej aktywności, aby poprzez proste spojrzenie wiary i z pełnym miłości oddaniem przyzwolić na działanie Jezusa w sobie / Z pism M. Mechtyldy (M.E., s. 96)
Jezus Chrystus ustanowił Najświętszy Sakrament, aby oddać chwałę Ojcu oraz aby wstąpić w nas i przemienić nas w siebie. Jesteście nakarmione Jezusem Chrystusem. Czy stałyście się Jezusem Chrystusem? Od tak dawna komunikujecie, że nie powinno się widzieć w was już niczego poza Nim. A jeżeli spytano by was, czy wasze działanie jest działaniem Jezusa, wasze słowa Jego słowami, a myśli myślami Jezusa Chrystusa? Gdyby zażądano od was naśladowania Boga w Jego Bóstwie, miałybyście możność wytłumaczenia się, że jest On zbyt wzniosły w swych Boskich doskonałościach, że w swej mocy, nieograniczoności i wszystkim innym nieskończenie was przekracza. Tymczasem proponuje się wam Jezusa Chrystusa w Jego świętym człowieczeństwie; Jezusa, który podlegał tym samym słabościom co wy, oprócz grzechu (por. Hbr 4,15) / Z kapituły na Boże Ciało (M.E., s. 108)
Fragment książki Eucharystia, moja miłość
Nagranie powstało z inicjatywy Sióstr Benedyktynek Sakramentek z Warszawy. Czytają: Szymon Hiżycki OSB, opat tyniecki; Dominika OSBap, sakramentka warszawska; Joanna, oblatka OSBap; Katarzyna, oblatka OSBap.
Katarzyna Mechtylda de Bar (1614–1698), mniszka benedyktynka, założycielka Instytutu Benedyktynek od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu (w Polsce zwanych sakramentkami). Jedna z ważnych postaci francuskiego „złotego wieku”. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.
Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment mozaiki ceramicznej przedstawiający „Maiestas Domini” z kaplicy w opactwie tynieckim. Wykonanie: Borys Kotowski OSB.
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!