Umieszczony przez 09:53 Duchowość monastyczna, Fragmenty audio

„Eucharystia, moja miłość”. Duchowość Instytutu (4)

Modlitwa serca – to wierzyć w Boga w nim obecnego, adorować Go tam i oddawać się Mu z miłością. Taka modlitwa nie wymaga instrukcji, jedynie natchnień, które Duch Święty poddaje duszy.

Modlitwa serca – to wierzyć w Boga w nim obecnego, adorować Go tam i oddawać się Mu z miłością. Taka modlitwa nie wymaga instrukcji, jedynie natchnień, które Duch Święty poddaje duszy. To miłość Boża jest mistrzem i panem – oto cały sekret. Stworzenia nie powinny mieszać się w dzieło miłości / Z listu do hrabiny de Châteauvieux (E.S.B., s. 105)

Nie traci się niczego starając się wynagradzać chwałę tak dobrego Pana. I choć niegodne jesteśmy tego, szczególną radość sprawia Mu zawsze widok Jego oblubienic, ożywionych zapałem i gorliwością o przywrócenie Jego chwały. Jesteście wynagrodzicielkami miłości i wasze wynagrodzenie ma się dokonywać w miłości, ponieważ zastępujecie grzeszników i bezbożników, którzy są jej pozbawieni. O, jak byłybyśmy szczęśliwe, gdybyśmy mogły rozpłynąć się w obecności Zbawiciela i gdyby serca nasze zostały skruszone i strawione w Jego płomieniach. Oby Bóg raczył nas uczynić godnymi ukochania Go tą czystą i przemożną miłością, która w niebie przemienia błogosławionych w Jezusa Chrystusa. Miłość gwałtowna, a jednocześnie spokojna i łagodna. Miłość, która płonie nie niszcząc, miłość zwyciężająca wszystko i sprawiająca, że Bóg staje się naszym absolutnym mistrzem / Z listu do zakonnic z klasztoru w Rambervillers (L.I., s. 279)

Fragment książki Eucharystia, moja miłość

Nagranie powstało z inicjatywy Sióstr Benedyktynek Sakramentek z Warszawy. Czytają: Szymon Hiżycki OSB, opat tyniecki; Dominika OSBap, sakramentka warszawska; Joanna, oblatka OSBap; Katarzyna, oblatka OSBap.


Katarzyna Mechtylda de Bar (1614–1698), mniszka benedyktynka, założycielka Instytutu Benedyktynek od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu (w Polsce zwanych sakramentkami). Jedna z ważnych postaci francuskiego „złotego wieku”. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.


Fot. Borys Kotowski OSB

(Visited 245 times, 2 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij