Umieszczony przez 10:06 Filokalia

„Filokalia”, czyli umiłowanie tego, co piękne

Wszystkie teksty zebrane w tym wyjątkowym dziele, jakim jest „Filokalia”, łączy jedno – chrystocentryzm. Osoba Jezusa Chrystusa jest odniesieniem i celem wszystkich działań, jakie człowiek podejmuje, wchodząc na drogę mistyki.

Na okładce dzieła Filokalia – chrystogram grecki, najczęściej stosowany na Wschodzie symbol Jezusa Chrystusa. Po prawej i lewej stronie równoramiennego krzyża widnieją greckie litery (ΙϹ ΧϹ ΝΙΚΑ), będące skrótem greckich słów „Jezus Chrystus zwycięża” (Ἰησοῦς Χριστὸς νικᾷ).

Wszystkie teksty zebrane w tym wyjątkowym dziele, jakim jest Filokalia, łączy jedno – chrystocentryzm. Osoba Jezusa Chrystusa jest odniesieniem i celem wszystkich działań, jakie człowiek podejmuje, wchodząc na drogę mistyki. Centralną praktyką podejmowaną na tej drodze, jaką proponują święci Ojcowie, jest modlitwa Jezusowa. Grecki chrystogram użyty na okładce bez niepotrzebnych rozproszeń skupia uwagę na tym, co najważniejsze, na istocie zawartych wewnątrz tekstów, na Osobie Jezusa Chrystusa. Jego grecka wersja przypomina jednocześnie o miejscu redakcji tego dzieła i pochodzeniu jego autorów.

Wewnątrz – ilustracje ukazujące twarze świętych Ojców, autorów poszczególnych tekstów Filokalii, swoją formą nawiązują do ikon. Twarze Ojców ukazane są centralnie, a wokół nich zostały umieszczone podpisy w języku greckim, oznaczające imię świętego, oraz w przypadku niektórych z nich przydomek, nawiązujący najczęściej do miejsca pochodzenia.

Zgodnie z opowieściami, pierwsza ikona powstała w nadnaturalny sposób jeszcze za życia Jezusa i ukazywała Jego oblicze odbite na chuście. Twarz człowieka najwięcej mówi o jego wnętrzu, o jego sercu, stanie jego duszy. Dzięki niej możemy komunikować się z drugim człowiekiem i nawiązywać z nim relację. Droga zjednoczenia z Bogiem to nieustanne wypatrywanie świętego Oblicza Boga i wpatrywanie się w Nie. Im bliżej Niego jesteśmy, tym bardziej nasze oblicze jaśnieje Jego światłem; dzięki temu w twarzach świętych możemy odnaleźć odbicie oblicza samego Chrystusa.

Zamieszczone ornamenty zostały zaczerpnięte z ormiańskich miniatur pochodzących z XIII i XIV wieku.


Mikołaj Jastrzębski OSB mnich tyniecki. Pochodzi z Siedlec, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Filozofię ukończył na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, natomiast studia z zakresu teologii odbył w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. W opactwie pełni funkcję podprzeora i mistrza nowicjatu. Szczególne zainteresowania wiąże ze sztuką i duchowością Wschodu.

(Visited 727 times, 3 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij