Umieszczony przez 09:17 Ojcowie pustyni

Gdy pytam o pomniejsze myśli, myśl moja się wynosi, że jest tak dokładna

Jeśli chcesz pytać niektórych Ojców o pomniejsze myśli i nie wynosić się z tego powodu, pamiętaj, że człowiek powinien najpierw uporządkować większe myśli, których zabraniał Apostoł: o rozpuście, wyuzdaniu, zazdrości i tym podobnych.

Pytanie tego samego brata do tegoż Starca: „Gdy pytam o pomniejsze myśli, myśl moja się wynosi, że jest tak dokładna”.

Odpowiedź Jana:

Jeśli chcesz pytać niektórych Ojców o pomniejsze myśli i nie wynosić się z tego powodu, pamiętaj, że człowiek powinien najpierw uporządkować większe myśli, których zabraniał Apostoł: o rozpuście, wyuzdaniu, zazdrości i tym podobnych. Następnie nie powinien lekceważyć mniejszych. Ten bowiem, kto się troszczy o małe, a zaniedbuje wielkie, podobny jest do człowieka, który ma brudny dom, pełen bezwartościowych rzeczy, a w środku leżą drobne plewy. Chcąc posprzątać dom zaczął od wyniesienia plew, a zostawił kamienie i inne rzeczy, o które się potyka. Jeśli więc wyrzuci plewy, dom nie będzie przez to piękniejszy, jeśli zaś wyrzuci kamienie i inne rzeczy to i plewy usunie, ponieważ sprawiają, że mieszkanie staje się brudne. W ten sposób nasz Zbawiciel skarcił faryzeuszy i saduceuszy, mówiąc im: „Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać”.


Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana


Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 131 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij