Umieszczony przez 12:19 Chorał gregoriański

Hymn “Veni, Sancte Spiritus”

“Veni Sancte Spiritus” jest używany w liturgii Kościoła rzymskiego jako sekwencja mszalna, czyli śpiew, który wykonuje się tuż przed Świętą Ewangelią. Hymn ten pochodzi prawdopodobnie z pierwszej połowy XIII wieku i przypisuje się go powszechnie Stephenowi Langtonowi, który był arcybiskupem Canterbury (Wielka Brytania).

Veni Sancte Spiritus jest używany w liturgii Kościoła rzymskiego jako sekwencja mszalna, czyli śpiew, który wykonuje się tuż przed Świętą Ewangelią. Hymn ten pochodzi prawdopodobnie z pierwszej połowy XIII wieku i przypisuje się go powszechnie Stephenowi Langtonowi, który był arcybiskupem Canterbury (Wielka Brytania).

Być może – również niektórzy powiadają – że autorem jest papież Innocenty III, papież cysterski. Trudno na to pytanie odpowiedzieć, w każdym razie należy wskazać czas powstania tego hymnu właśnie na początek wieku XIII i na środowisko cystersko-angielskie.

Obecnie w liturgii mszalnej używamy sekwencji tylko dwa razy w roku. Śpiewamy Sekwencję Wielkanocną Victimae Paschali Laudes, czyli przed śpiewem Alleluja po drugim czytaniu, a drugi raz śpiewamy ją na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, przed Ewangelią i śpiewem Alleluja. Wcześniej tych Sekwencji było dużo więcej, niektóre z nich jeszcze pamiętamy, chociażby Stabat Mater Dolorosa czy Dies irae, Lauda Sion Salvatorem śpiewaliśmy na Uroczystość Bożego Ciała, czy też była specjalna Sekwencja ku czci św. Benedykta – do dzisiaj zresztą mogą ją wykonywać benedyktyni.

Sekwencja o Duchu Świętym, ona zawiera pewnego rodzaju uzupełnienie w stosunku do Hymnu Veni Creator Spiritus, tego Hymnu Nieszpornego okresu przed Zesłaniem Ducha Świętego. Zawiera bardzo wiele różnego rodzaju określeń Ducha Świętego: Ojciec ubogich, Dawca darów mnogich, Światłość sumień, Najmilszy z gości, Słodka serc radość, Słodkie orzeźwienie. Jest to również tekst, który Ducha Świętego z całych sił przywołuje, błaga wręcz o to, ażeby zstąpił, ażeby dokonał tej cudownej przemiany serc…


Przybądź, Duchu Święty,
Ześlij z nieba wzięty
Światła Twego strumień.

Przyjdź, Ojcze ubogich,
Przyjdź, Dawco łask drogich,
Przyjdź, Światłości sumień.

O, najmilszy z gości,
Słodka serc radości,
Słodkie orzeźwienie.

W pracy Tyś ochłodą,
W skwarze żywą wodą,
W płaczu utulenie.

Światłości najświętsza,
Serc wierzących wnętrza
Poddaj Twej potędze.

Bez Twojego tchnienia,
Cóż jest wśród stworzenia?
Jeno cierń i nędze.

Obmyj, co nieświęte,
Oschłym wlej zachętę,
Ulecz serca ranę.

Nagnij, co jest harde,
Rozgrzej serca twarde,
Prowadź zabłąkane.

Daj Twoim wierzącym,
W Tobie ufającym,
Siedmiorakie dary.

Daj zasługę męstwa,
Daj wieniec zwycięstwa,
Daj szczęście bez miary.

Veni, Sancte Spiritus,
Et emitte cœlitus
Lucis tuæ radium:

Veni Pater pauperum!
Veni dator munerum!
Veni lumen cordium.

Consolator optime!
Dulcis hospes animæ,
Dulce refrigerium:

In labore requies,
In æstu temperies,
In fletu solatium.

O lux beatissima!
Reple cordis intima,
Tuorum fidelium.

Sine tuo numine,
Nihil est in homine,
Nihil est innoxium.

Lava quod est sordidum,
Riga quod est aridum,
Sana quod est saucium:

Flecte quod est rigidum,
Fove quod est frigidum,
Rege quod est devium.

Da tuis fidelibus,
In te confidentibus,
Sacrum septenarium:

Da virtutis meritum,
Da salutis exitum,
Da perenne gaudium.


Fragment darmowego e-booka Tyniecki Wieczernik. Krótkie rekolekcje o Duchu Świętym / Hymn Veni, Sancte Spiritus w wykonaniu scholi benedyktynów tynieckich pochodzi z płyty Barwy chorału. Ton pierwszy.


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Marcin Marecik

(Visited 4 717 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij