Umieszczony przez 10:10 Duchowość monastyczna

Istota walki duchowej

Nasze życie jest drogą z ciemności do światła. Przy czym nie jest to łatwa droga. Nie byłoby problemu, gdyby Bóg, ukazując nam swoje otwarcie na nasze prośby, pozostawał stale łatwo uchwytny…

Nasze życie jest drogą z ciemności do światła. Przy czym nie jest to łatwa droga. Nie byłoby problemu, gdyby Bóg, ukazując nam swoje otwarcie na nasze prośby, pozostawał stale łatwo uchwytny. Jednak zazwyczaj bywa tak, że po otwarciu naszych oczu i pierwszym zachwycie, Bóg pozostawia nam zasady życia i jak gdyby się oddala. To doświadczenie bywa bardzo trudne, gdyż wydaje się nam, że stajemy wobec pustki. Nie mamy żadnego potwierdzenia sensu naszego wysiłku duchowego. Pojawia się wówczas pokusa zwątpienia, a dotychczasowe doświadczenia zdają się jedynie emocjonalnymi złudzeniami. W tej sytuacji pozostają nam wskazane zasady życia i siła wytrwałości. Dlatego pierwszą i najważniejszą zasadą życia duchowego jest wytrwanie w zawierzeniu miłości Boga / Fragment książki W życiu chodzi o Życie

Włodzimierz Zatorski OSB – urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, od roku 2002 prefekt oblatów świeckich przy opactwie. Autor książek o tematyce duchowej, między innymi: “Przebaczenie”, “Otworzyć serce”, “Dar sumienia”, “Milczeć, aby usłyszeć”, “Droga człowieka”, “Osiem duchów zła”, “Po owocach poznacie”. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 przebywał w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013 był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. W latach 2013-2015 podprzeor. Pełnił funkcję asystenta Fundacji Opcja Benedykta. Zmarł 28 grudnia 2020 r.

(Visited 1 097 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij