Umieszczony przez 09:32 Ojcowie pustyni

Jak można godnie składać dziękczynienie?

Jeśli co do materialnych i zniszczalnych rzeczy ludzie dają zapłatę i podziękowania, jak moglibyśmy odpłacić Temu, który został za nas ukrzyżowany, jeśli i my chcemy odpłacić? Powinniśmy aż do śmierci wszystko znosić ze względu na Niego.

Pytanie tego samego człowieka do tegoż Starca: „Jak można godnie składać dziękczynienie?”

Odpowiedź Barsanufiusza:

Jeśli ludzie, którzy są niczym, zgadzają się z kimś, co do jakiejś godnej pożałowania rzeczy, albo pomagają komuś wydobyć się z ciężkich doświadczeń, ten, któremu okazano dobroć, przyznaje to i ogłasza to dobro wszystkim. O ileż bardziej my, którzy zawsze zaznajemy dobrodziejstw od Boga, jakimiż ustami możemy Mu dziękować, przede wszystkim za to, że nas stworzył, dalej, że udziela nam pomocy przeciw naszym wrogom, rozsądek serca, zdrowie ciała, światło oczom, ducha życia i ponad wszystko daje okazję do skruchy i pozwala przyjmować Jego Ciało i Krew na odpuszczenie grzechów i umocnienie serca. Chleb, jak mówią, umacnia serce człowieka. A jeśli ktoś myśli, że zostało to powiedziane o chlebie materialnym, dlaczego Duch mówi dalej: „Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które wychodzi z ust Bożych”. Jeśli co do materialnych i zniszczalnych rzeczy ludzie dają zapłatę i podziękowania, jak moglibyśmy odpłacić Temu, który został za nas ukrzyżowany, jeśli i my chcemy odpłacić? Powinniśmy aż do śmierci wszystko znosić ze względu na Niego. Nie trudź się więc, chcąc pojąć dziękczynienie należne Bogu od ludzi, szczególnie grzeszników – za nich bowiem umarł. Jeśli człowiek zamiast ciebie pójdzie do więzienia, chcesz mu dziękować ponad siły. O ileż bardziej chcesz dziękować Temu, kto za ciebie umarł? Bądź świadom tego, że nigdy nie będziemy w stanie godnie składać dziękczynienie. Jednak dziękujmy Mu tak, jak potrafimy, ustami i sercem, a On miłuje ludzi i policzy nas i oceni razem z wdową, która wrzuciła dwa pieniążki. To odnosi się do grzeszników, sprawiedliwi bowiem zostali poćwiartowani i umarli i składają dzięki według słów świętego Pawła: „Dziękujcie” – oczywiście Bogu. Jemu chwała na wieki. Amen.


Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana


Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 192 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij