Pytanie tego samego człowieka do tegoż Starca: „Jak można godnie składać dziękczynienie?”
Odpowiedź Barsanufiusza:
Jeśli ludzie, którzy są niczym, zgadzają się z kimś, co do jakiejś godnej pożałowania rzeczy, albo pomagają komuś wydobyć się z ciężkich doświadczeń, ten, któremu okazano dobroć, przyznaje to i ogłasza to dobro wszystkim. O ileż bardziej my, którzy zawsze zaznajemy dobrodziejstw od Boga, jakimiż ustami możemy Mu dziękować, przede wszystkim za to, że nas stworzył, dalej, że udziela nam pomocy przeciw naszym wrogom, rozsądek serca, zdrowie ciała, światło oczom, ducha życia i ponad wszystko daje okazję do skruchy i pozwala przyjmować Jego Ciało i Krew na odpuszczenie grzechów i umocnienie serca. Chleb, jak mówią, umacnia serce człowieka. A jeśli ktoś myśli, że zostało to powiedziane o chlebie materialnym, dlaczego Duch mówi dalej: „Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które wychodzi z ust Bożych”. Jeśli co do materialnych i zniszczalnych rzeczy ludzie dają zapłatę i podziękowania, jak moglibyśmy odpłacić Temu, który został za nas ukrzyżowany, jeśli i my chcemy odpłacić? Powinniśmy aż do śmierci wszystko znosić ze względu na Niego. Nie trudź się więc, chcąc pojąć dziękczynienie należne Bogu od ludzi, szczególnie grzeszników – za nich bowiem umarł. Jeśli człowiek zamiast ciebie pójdzie do więzienia, chcesz mu dziękować ponad siły. O ileż bardziej chcesz dziękować Temu, kto za ciebie umarł? Bądź świadom tego, że nigdy nie będziemy w stanie godnie składać dziękczynienie. Jednak dziękujmy Mu tak, jak potrafimy, ustami i sercem, a On miłuje ludzi i policzy nas i oceni razem z wdową, która wrzuciła dwa pieniążki. To odnosi się do grzeszników, sprawiedliwi bowiem zostali poćwiartowani i umarli i składają dzięki według słów świętego Pawła: „Dziękujcie” – oczywiście Bogu. Jemu chwała na wieki. Amen.
Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana
Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.
Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!