Umieszczony przez 14:03 Modlitwa Jezusowa

Jaką wybrać formułę modlitwy Jezusowej?

Warto postawić sobie pytanie: Czy jest konieczne, aby powtarzać tylko to klasyczne wezwanie modlitwy Jezusowej? Czy jest dopuszczalne wypowiadanie innych podobnych formuł?

Modlitwa Jezusowa polega na powtarzaniu jednej formuły: Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem. Jest to klasyczne wezwanie modlitwy Jezusowej. Nawiązuje do słów z Nowego Testamentu: wołania niewidomego – Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną (Łk 18,38) oraz modlitwy celnika – Boże, miej litość dla mnie, grzesznika (Łk 18,13).

Warto postawić sobie pytanie: Czy jest konieczne, aby powtarzać tylko to klasyczne wezwanie modlitwy Jezusowej? Czy jest dopuszczalne wypowiadanie innych podobnych formuł? Oczywiście tak! Nie ma problemu ze stosowaniem innych wezwań. Modlitwę Jezusową można praktykować stosując powyższą formułę ewangeliczną: – Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną (Łk 18,38).

Można także wypowiadać inne wezwania:

Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną.

Panie Jezu Chryste, Synu Boga żywego, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem.

Panie Jezu Chryste, Synu Boga żywego, zmiłuj się nade mną.

Panie Jezu Chryste, zmiłuj się nade mną.

Panie Jezu Chryste.

Panie Jezu.

Każdy może wybrać formułę, która jest dla niego najodpowiedniejsza. Dla początkujących polecana jest ta najbardziej znana – Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem.

Interesujące jest to, że istnieje nawet „maryjna” wersja modlitwy Jezusowej: Panie Jezu Chryste, Synu Boży, przez wstawiennictwo Twojej Przeczystej Matki i wszystkich świętych, zmiłuj się nad nami. Serafin z Sarowa wskazywał na jeszcze inną „maryjną” odmianę modlitwy Jezusowej, która brzmiała: Panie Jezu Chryste, Synu Boży, przez modlitwy Matki Bożej, zmiłuj się nade mną grzesznikiem. Mówił on, że taka praktyka uwalnia od niepokoju i rozproszeń oraz pozwala zbliżyć się do Boga. Także Grzegorz Palamas twierdził, że Maryja wprowadza chrześcijanina w rzeczywistość modlitwy nieustannej.

Widać zatem, że nie jest najważniejsze to, jaką formułę wypowiadamy praktykując modlitwę Jezusową. Każda z powyższych może być stosowana. Żadna nie jest uprzywilejowana. Warto zauważyć, że we wszystkich wskazanych wyżej formułach pojawia się imię Jezusa. Modlitwa Jezusowa bowiem to modlitwa skierowana bezpośrednio do Niego, z wypowiedzeniem Jego imienia. Stąd jej nazwa – modlitwa Jezusowa. Sam zaś Zbawiciel zachęcał nas, aby modlić się wzywając Jego imienia: O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię (J 14,14).

Bez względu na to, jaką formułą będziemy się modlić, należy mieć na uwadze to, że w tej praktyce nie chodzi o mechaniczne powtarzanie wezwania. Nie może ono być sztuczne. Nie możemy być wyłącznie skupieni na samym wypowiadaniu słów ustnie czy w myśli. Nie koncentrujemy się bowiem na słowach, ale na Osobie Jezusa, do Którego się zwracamy.

Mnich Kościoła Wschodniego tak wyjaśnia praktykę modlitwy Jezusowej: „Chodzi o to, aby stopniowo koncentrować całe nasze istnienie wokół Imienia, by pozwolić, aby niczym kropla oliwy przeniknęło ono całe nasze jestestwo. W akcie modlitwy nie trzeba przyzywać Imienia bez przerwy. Raz wezwanie Imię rozciąga swe trwanie na dłuższe chwile milczenia, spoczynku, ciszy, czystego wewnętrznego czuwania – jesteśmy wtedy jak ptak, który uderzywszy kilka razy skrzydłami płynie potem łagodnie w przestworzach. Jakiekolwiek napięcie, wszelki pośpiech powinny zostać wyeliminowane. Gdyby pojawiło się zmęczenie, należy przerwać wołanie i podjąć je, gdy poczujemy się znów gotowi. Nie chodzi o to, aby dosłownie i nieustannie powtarzać Imię, ale raczej o to, aby zamieszkało ono w ukryty sposób w naszym sercu. Ja śpię, lecz serce me czuwa (Pnp 5,2)” (Mnich Kościoła Wschodniego, Modlitwa Jezusowa. Jej początek, rozwój i praktyka w tradycji bizantyńsko-słowiańskiej, Kraków 2015, s. 121).


Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…Nie żartujcie sobie z Bóstwa!Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać ImieniemDroga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe

(Visited 598 times, 2 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij