Umieszczony przez 09:49 Duchowość monastyczna

Jaki jest sens życia? (4) Walka o życie

Obok Bożej światłości, czyli Jego absolutnego dobra i pełni życia pojawia się ciemność, symbol zła i śmierci. Objawienie, jakie się dokonało ostatecznie przez przyjście na świat Syna Bożego w postaci Człowieka, dokonało się w świecie, którego księciem jest Szatan.

Obok Bożej światłości, czyli Jego absolutnego dobra i pełni życia pojawia się ciemność, symbol zła i śmierci. Objawienie, jakie się dokonało ostatecznie przez przyjście na świat Syna Bożego w postaci Człowieka, dokonało się w świecie, którego księciem jest Szatan. Życie, które się objawiło, jak to napisał św. Jan, musiało stoczyć walkę ze śmiercią. I ta walka toczy się w sercu każdego z nas. W Prologu do Ewangelii św. Jan pisał: a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła (J 1,5). „Nie ogarnęła” wskazuje na to, że jednak chciała ogarnąć.

Podstawą naszego otwarcia się na Boga, czyli na życie, jest odkrycie Jego miłości do nas. Ta miłość i wynikające z niej życie jest zasadniczą treścią Ewangelii: W Nim było życie, a życie było światłością ludzi (J 1,4). Posłanie Syna Bożego do nas, jego działalność i nauczanie w osobie Jezusa wyrażało tę ogromną miłość, której ostatecznym objawieniem była śmierć na krzyżu. Jedynie zawierzając tej miłości, możemy wbrew temu, co na świecie, prawdziwie otworzyć się na Boże prowadzenie / Włodzimierz Zatorski OSB, fragment książki W życiu chodzi o Życie

Konferencja wygłoszona dla Fundacji Opcja Benedykta


Włodzimierz Zatorski OSB – urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, od roku 2002 prefekt oblatów świeckich przy opactwie. Autor książek o tematyce duchowej, między innymi: “Przebaczenie”, “Otworzyć serce”, “Dar sumienia”, “Milczeć, aby usłyszeć”, “Droga człowieka”, “Osiem duchów zła”, “Po owocach poznacie”. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 przebywał w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013 był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. W latach 2013-2015 podprzeor. Pełnił funkcję asystenta Fundacji Opcja Benedykta. Zmarł 28 grudnia 2020 r.


Fot. Robert Krawczyk

(Visited 328 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij