Umieszczony przez 13:36 Ojcowie pustyni

Jeśli dwie rzeczy są dla duszy szkodliwe…

Pytanie tego samego brata do tegoż Starca: “Jeśli dwie rzeczy są dla duszy szkodliwe, a trzeba mimo wszystko zdecydować się na jedną z nich, co należy zrobić?”

Pytanie tego samego brata do tegoż Starca: “Jeśli dwie rzeczy są dla duszy szkodliwe, a trzeba mimo wszystko zdecydować się na jedną z nich, co należy zrobić?”

Odpowiedź Jana:

Jeśli trzeba wybrać między dwiema rzeczami, które szkodzą, należy wybrać to, co szkodzi mniej. Napisane zostało u Ojców, że pewien człowiek przyszedł do drugiego, aby poprosić o monetę, a tamten nie dał mu, mówiąc: „Nie mogę ci dać”. Gdy zapytano go potem, dlaczego nie dał, odrzekł: „Jeślibym mu dał, moglibyśmy ponieść szkodę na duszy. Wybrałem więc przekroczenie jednego przykazania, niż całkowitą zgubę duszy”.


Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana


Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 344 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij