Umieszczony przez 13:36 Ojcowie pustyni

Jeśli dwie rzeczy są dla duszy szkodliwe…

Pytanie tego samego brata do tegoż Starca: „Jeśli dwie rzeczy są dla duszy szkodliwe, a trzeba mimo wszystko zdecydować się na jedną z nich, co należy zrobić?”

Pytanie tego samego brata do tegoż Starca: „Jeśli dwie rzeczy są dla duszy szkodliwe, a trzeba mimo wszystko zdecydować się na jedną z nich, co należy zrobić?”

Odpowiedź Jana:

Jeśli trzeba wybrać między dwiema rzeczami, które szkodzą, należy wybrać to, co szkodzi mniej. Napisane zostało u Ojców, że pewien człowiek przyszedł do drugiego, aby poprosić o monetę, a tamten nie dał mu, mówiąc: „Nie mogę ci dać”. Gdy zapytano go potem, dlaczego nie dał, odrzekł: „Jeślibym mu dał, moglibyśmy ponieść szkodę na duszy. Wybrałem więc przekroczenie jednego przykazania, niż całkowitą zgubę duszy”.


Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana


Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 1 096 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij