Umieszczony przez 10:05 Ojcowie pustyni

Jeśli spytam świętych o cierpienia duszy i ciała…

Składaj Mu za wszystko dziękczynienie, pamiętając o słowach: „W każdym położeniu dziękujcie”, a odniesiesz korzyść na duszy i ciele.

Pytanie tego samego brata do tegoż Starca: „Jeśli spytam świętych o cierpienia duszy i ciała, i wierzę, że natychmiast zostanę uzdrowiony, czy tak się stanie, choćby nie było to dla mnie pożyteczne?”

Odpowiedź Jana:

Nie jest dobrze z własnej woli modlić się o uzdrowienie z cierpień, nie wiedząc, czy to jest dla ciebie pożyteczne, czy też nie. Trzeba to pozostawić Temu, który powiedział: „Wie Ojciec wasz niebieski, czego wam potrzeba wpierw, nim Go poprosicie”. Tak więc módl się do Boga tymi słowami: „Panie, jestem w Twoich rękach, zmiłuj się nade mną według Twej woli. Jeśli to dla mnie dobre – ulecz mnie jak najszybciej”. Poproś świętych, by modlili się tak samo i nie wątp, ale wierz, że Bóg da ci to, co dla ciebie pożyteczne. Składaj Mu za wszystko dziękczynienie, pamiętając o słowach: „W każdym położeniu dziękujcie”, a odniesiesz korzyść na duszy i ciele.


Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana


Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 718 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij