Umieszczony przez 10:05 Ojcowie pustyni

Jeśli spytam świętych o cierpienia duszy i ciała…

Składaj Mu za wszystko dziękczynienie, pamiętając o słowach: “W każdym położeniu dziękujcie”, a odniesiesz korzyść na duszy i ciele.

Pytanie tego samego brata do tegoż Starca: „Jeśli spytam świętych o cierpienia duszy i ciała, i wierzę, że natychmiast zostanę uzdrowiony, czy tak się stanie, choćby nie było to dla mnie pożyteczne?”

Odpowiedź Jana:

Nie jest dobrze z własnej woli modlić się o uzdrowienie z cierpień, nie wiedząc, czy to jest dla ciebie pożyteczne, czy też nie. Trzeba to pozostawić Temu, który powiedział: “Wie Ojciec wasz niebieski, czego wam potrzeba wpierw, nim Go poprosicie”. Tak więc módl się do Boga tymi słowami: „Panie, jestem w Twoich rękach, zmiłuj się nade mną według Twej woli. Jeśli to dla mnie dobre – ulecz mnie jak najszybciej”. Poproś świętych, by modlili się tak samo i nie wątp, ale wierz, że Bóg da ci to, co dla ciebie pożyteczne. Składaj Mu za wszystko dziękczynienie, pamiętając o słowach: “W każdym położeniu dziękujcie”, a odniesiesz korzyść na duszy i ciele.


Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana


Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 172 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij