Umieszczony przez 09:59 Ojcowie pustyni

Jeśli ulegnę pokusie i złamię przykazanie, co mam robić?

Nawet w sprawach, które wydają się błahe, nie lekceważ przykazania, a gdyby przydarzyła ci się w tym niedbałość, staraj się poprawić. Od takich bowiem rzeczy dochodzi się do większych błędów.

Pytanie tego samego brata do tegoż Starca: „Jeśli ulegnę pokusie i złamię przykazanie, co mam robić?”

Odpowiedź Jana:

Jeśli otrzymawszy przykazanie od świętych, złamałeś je, nie niepokój się, ani nie trać nadziei, byś go nie unieważnił, ale pamiętaj, co powiedziano o sprawiedliwym, że „siedmiokroć upadnie i wstanie” i o tym, że Pan powiedział Piotrowi, że aż siedemdziesiąt siedem razy ma przebaczać bliźniemu. Jeśli więc ludziom nakazał tak przebaczać, o ileż bardziej On sam, który „jest bogaty w miłosierdzie” i wszystko przewyższa w litości? On, który każdego dnia woła przez Proroka: „Nawróćcie się do Mnie, a Ja nawrócę się do was, gdyż jestem miłosierny” i znów: „A teraz, Izraelu”. Bacz, byś – usłyszawszy, że nie jest to unieważnione – był rozważny i nie popadł w zaniedbanie. Jest to bowiem trudna rzecz. Nawet w sprawach, które wydają się błahe, nie lekceważ przykazania, a gdyby przydarzyła ci się w tym niedbałość, staraj się poprawić. Od takich bowiem rzeczy dochodzi się do większych błędów.


Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana


Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 809 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij