Umieszczony przez 11:51 Duchowość monastyczna

Kim jesteśmy? O co chodzi w życiu? / Konferencja 6

Nie możemy jednak kształtować siebie w sposób dowolny, bo naszym życiem jako osób rządzą bardzo określone prawa, których przekroczenie powoduje brak możliwości spełnienia się jako osoby.

Misterium naszego życia, które wyraża się dramatem wybierania siebie, ujmuje się też na inny sposób przez pojęcie osoby. Jesteśmy osobami, co oznacza, że jesteśmy takimi istotami, które stają się sobą przez wybory i w ten sposób same kształtują siebie. Nie możemy jednak kształtować siebie w sposób dowolny, bo naszym życiem jako osób rządzą bardzo określone prawa, których przekroczenie powoduje brak możliwości spełnienia się jako osoby. W pewnym sensie pojęcie osoby jest korelatem pojęcia serca w nas. Jeżeli serce jest miejscem spotkania z Bogiem i innymi osobami, tak osoba może prawdziwie stać się sobą jedynie w spotkaniu z inną osobą i to w miłości. W ten sposób pojęcie osoby od innej strony ujmuje istotę naszego życia / Fragment książki Jesteśmy ludźmi i nie wiemy kim jesteśmy /

Włodzimierz Zatorski OSB – urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, od roku 2002 prefekt oblatów świeckich przy opactwie. Autor książek o tematyce duchowej, między innymi: “Przebaczenie”, “Otworzyć serce”, “Dar sumienia”, “Milczeć, aby usłyszeć”, “Droga człowieka”, “Osiem duchów zła”, “Po owocach poznacie”. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 przebywał w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013 był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. W latach 2013-2015 podprzeor. Obecnie pełni funkcję asystenta Fundacji Opcja Benedykta.


Fot. Stanisław Matusik

(Visited 674 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij