Umieszczony przez 11:01 Duchowość monastyczna

Ku Bogu przez wiarę i modlitwę

Czym jest prawdziwe poznanie Boga i jak wpływa na nasze życie duchowe? Jakie znaczenie ma Eucharystia w codziennym życiu chrześcijanina oraz w jaki sposób modlitwa może stać się drogą do głębszego zjednoczenia z Bogiem?

Największą chorobą, zarazą i zgubą duszy jest nieznajomość Boga, który stworzył wszystko przez wzgląd na człowieka oraz dał mu umysł i rozum. Za sprawą tych darów człowiek wznosi się i łączy z Bogiem, rozumiejąc Go i sławiąc.

— Pseudo-Antoni Wielki, fragment publikacji Filokalia, tom 1


Gdy przyjmujesz Komunię Świętą, Ofiara Mszy staje się dla ciebie pełniejsza, gdyż udzielając w sobie miejsca trzem Boskim Osobom, zgadzasz się tym samym, aby całą swą mocą i autorytetem władały tobą. Stajesz się też poddaną w Ich królestwie oddając się całkowicie Jezusowi Chrystusowi / Z rozmowy z hrabiną de Châteauvieux (M.E., s. 139-140)

— Katarzyna Mechtylda de Bar, fragment publikacji Eucharystia, moja miłość


Wszelkie grzeszne poruszenie utrzymuje się w duszy przez to, że daje pewną przyjemność. Kiedy więc wzbudzi się nieprzyjaźń wobec niego, zniknie pozbawione oparcia. Nie zawsze jest to jednak łatwe i nie zawsze możliwe: łatwo jest porażać gniewem myśli, trudniej – pragnienia, a jeszcze trudniej namiętności, same bowiem są poruszeniami serca. Kiedy środek ten nie skutkuje i wróg nie daje zwycięstwa bez bitwy – przyjmij walkę mężnie, lecz bez wyniosłości i zadufania w sobie.

— Św. Teofan Rekluz, fragment publikacji Droga do zbawienia


Póki żyjemy na tym świecie, widzimy dobrze to wszystko, co jest z tego świata, a w sprawy Boże sięgamy tylko wiarą, nie widzeniem; i dlatego one nam się wydają często blade, jak wyblakła, stara fotografia w porównaniu z nowym, kolorowym, ostrym zdjęciem. Skutek jest ten między innymi, że bardzo dobrze widzimy to, co my Bogu dajemy, a o wiele gorzej to, co On nam daje. Ach, jacy jesteśmy ofiarni… i właściwie to za nic… więc jacy szlachetni… Nasz błąd i nasza z tego błędu szkoda. Powiedziano nam wyraźnie, że cierpień teraźniejszych nie można stawiać na równi z chwałą, która ma się w nas objawić (Rz 8,18), i że ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują (1 Kor 2,9).

— Małgorzata Borkowska OSB, fragment publikacji Amen. Rekolekcje


Kto pragnie modlić się bez przeszkód, niech modli się ustawicznie. Kto pragnie zakosztować słodyczy na modlitwie, niech do niej nawyknie częstymi i długimi praktykami, a ona stanie się dla niego łatwa i znajdzie w niej upodobanie.

— Bł. Paweł Giustiniani, fragment publikacji Pisma, tom 2

(Visited 370 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij