Umieszczony przez 09:44 Duchowość monastyczna

Liturgia godzin – serce duchowości benedyktyńskiej

Fundamentem życia monastycznego, według nauczania św. Benedykta, jest liturgia godzin – modlitwa wspólnotowa, która łączy mnichów w hymnie pochwalnym na cześć Boga.

Fundamentem życia monastycznego, według nauczania św. Benedykta, jest liturgia godzin – modlitwa wspólnotowa, która łączy mnichów w hymnie pochwalnym na cześć Boga. O. Brunon Koniecko OSB przypomina, że liturgia godzin, zwana również „officium divinum” lub „służbą Bożą”, jest najważniejszym momentem każdego dnia mnicha. Jaką rolę odgrywa ona w naszym życiu, nawet jeśli nie żyjemy w murach klasztoru? Czy nasze codzienne zajęcia i obowiązki mogą stać się modlitwą, wyrazem chwały dla Boga? O. Brunon wskazuje, że św. Benedykt kładł wielki nacisk na harmonię i porządek, by każde słowo i gest w liturgii miały głębokie znaczenie, prowadząc mnicha do wewnętrznej jedności i kontemplacji.

Liturgia godzin jest nie tylko modlitwą mnichów, lecz również publiczną modlitwą całego Kościoła, zachęcającą do duchowej refleksji i kontemplacji. Jak możemy włączyć się w tę modlitwę, będąc świeckimi? Czy w codziennym zabieganiu jesteśmy w stanie zatrzymać się i otworzyć na Bożą obecność? Praktykowanie liturgii godzin, nawet w jej skróconych formach, może pomóc nam uświęcić czas, dostrzec obecność Boga w naszym życiu oraz odkryć głębokie pokłady pokoju i duchowego zjednoczenia, które są fundamentem tradycji benedyktyńskiej.

Konferencja wygłoszona w ramach Warszawskich Spotkań Benedyktyńskich w klasztorze Sióstr Benedyktynek Sakramentek w Warszawie.


Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…Nie żartujcie sobie z Bóstwa!Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać ImieniemDroga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe


Fot. Kazimierz Urbańczyk

(Visited 385 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij