Umieszczony przez 11:56 Ojcowie pustyni

Mądrość wspólnego działania

Opowiadał abba Sisoes: „Kiedy byłem w Sketis u Makarego, poszliśmy razem z nim w siedmiu na żniwa. I oto pewna wdowa zaczęła krzyczeć za nami i nie przestawała płakać. Starzec zapytał więc właściciela pola: «Co się stało tej staruszce, że ciągle płacze?»…

Opowiadał abba Sisoes: „Kiedy byłem w Sketis u Makarego, poszliśmy razem z nim w siedmiu na żniwa. I oto pewna wdowa zaczęła krzyczeć za nami i nie przestawała płakać. Starzec zapytał więc właściciela pola: «Co się stało tej staruszce, że ciągle płacze?» Ten odpowiedział: «Jej mąż przechowywał czyjś depozyt a nie wyjawił, gdzie go ukrył: i teraz właściciel tego depozytu chce ją i jej dzieci wziąć w niewolę». Starzec odrzekł: «Powiedz jej, żeby do nas przyszła tam, gdzie będziemy odpoczywać w południe». A kiedy przyszła, pytał: «Czemu to ciągle płaczesz?» Odrzekła: «Mąż mój przed śmiercią przyjął był depozyt, a umierając nie powiedział, gdzie go schował». Starzec jej rzekł: «Chodź i pokaż mi, gdzie on jest pochowany». I wziął ze sobą braci, i poszedł za nią; a kiedy przyszedł na miejsce, powiedział jej: «Idź już do domu». I gdy się wszyscy modlili, wezwał starzec zmarłego po imieniu i pytał: «Gdzie ukryłeś depozyt?» A on odpowiedział: «U mnie w domu pod nogą łóżka». Starzec mu rzekł: «Śpijże dalej aż do dnia zmartwychwstania». Bracia zaś na ten widok ze strachu upadli do jego stóp, ale starzec powiedział: «To nie ze względu na mnie tak się stało, bo jestem niczym: ale dla wdowy i sierot Bóg ten cud uczynił. A to jest istotne, że Bóg chce, żeby dusza była bezgrzeszna: i spełnia wszystkie jej prośby». Potem poszedł i powiedział wdowie, gdzie jest depozyt, a ona wzięła go i oddała właścicielowi, przez co uwolniła swoje dzieci. I wszyscy, którzy o tym słyszeli, chwalili Boga” / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1

Fragment książki Zrozumieć Ojców Pustyni. Wprowadzenie do lektury apoftegmatów


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.

(Visited 331 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij