Umieszczony przez 08:10 Święty Benedykt i jego Reguła

Minuta ze św. Benedyktem #3

Wiara – powiada nasz Patron – nie jest jedynie pewnym pensum informacji, które posiadamy o Panu, ale żywą, trwającą relacją, umiejętnością, charyzmatem dostrzegania Bożej obecności w nas i w świecie, który nas otacza. Święty Benedykt porównuje ją z otwieraniem oczu.

Powstańmy więc wreszcie, skoro Pismo Święte zachęca nas słowami: Teraz nadeszła dla nas godzina powstania ze snu (Rz 13,11). Otwórzmy nasze oczy na przebóstwiające światło, a nasze uszy na głos Boży, który nas codziennie napomina, wołając: Obyście usłyszeli dzisiaj głos Jego: „Nie zatwardzajcie serc waszych” (Ps 96,8). I znowu: Kto ma uszy, niechaj posłyszy, co mówi Duch do Kościołów (Ap 2,7). A co mówi? Pójdźcie, synowie, słuchajcie mnie, nauczę was bojaźni Pańskiej. Biegnijcie, dopóki macie światłość życia, aby ciemności śmierci was nie ogarnęły (Ps 34[33], 12; J 12,35) / Reguła św. Benedykta, Prolog 8-13

Refleksja

W kolejnych wierszach Prologu św. Benedykt zachęca nas do tego, abyśmy uwierzyli. Uwierzyli w Boga. Wiara – powiada nasz Patron – nie jest jedynie pewnym pensum informacji, które posiadamy o Panu, ale żywą, trwającą relacją, umiejętnością, charyzmatem dostrzegania Bożej obecności w nas i w świecie, który nas otacza. Święty Benedykt porównuje ją z otwieraniem oczu. Kiedy człowiek je otworzy i zobaczy Boga przy sobie, on sam i jego życie musi ulec zmianie. Nie można bowiem żyć w Jego obecności obojętnie. Jak Bóg angażuje się w nasze bytowanie, tak samo my angażujemy się, dzięki wierze, w Jego życie. Otwórzmy oczy i doznajmy przebóstwienia.


Fragment książki Minuta ze św. Benedyktem


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: przedstawienie św. Benedykta w jednej z kaplic bocznych z kościoła świętych Piotra i Pawła w Tyńcu. Poznaj znaczenie i symbolikę.

(Visited 204 times, 7 visits today)


Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij