Umieszczony przez 08:10 Święty Benedykt i jego Reguła

Minuta ze św. Benedyktem #3

Wiara – powiada nasz Patron – nie jest jedynie pewnym pensum informacji, które posiadamy o Panu, ale żywą, trwającą relacją, umiejętnością, charyzmatem dostrzegania Bożej obecności w nas i w świecie, który nas otacza. Święty Benedykt porównuje ją z otwieraniem oczu.

Powstańmy więc wreszcie, skoro Pismo Święte zachęca nas słowami: Teraz nadeszła dla nas godzina powstania ze snu (Rz 13,11). Otwórzmy nasze oczy na przebóstwiające światło, a nasze uszy na głos Boży, który nas codziennie napomina, wołając: Obyście usłyszeli dzisiaj głos Jego: „Nie zatwardzajcie serc waszych” (Ps 96,8). I znowu: Kto ma uszy, niechaj posłyszy, co mówi Duch do Kościołów (Ap 2,7). A co mówi? Pójdźcie, synowie, słuchajcie mnie, nauczę was bojaźni Pańskiej. Biegnijcie, dopóki macie światłość życia, aby ciemności śmierci was nie ogarnęły (Ps 34[33], 12; J 12,35) / Reguła św. Benedykta, Prolog 8-13

Refleksja

W kolejnych wierszach Prologu św. Benedykt zachęca nas do tego, abyśmy uwierzyli. Uwierzyli w Boga. Wiara – powiada nasz Patron – nie jest jedynie pewnym pensum informacji, które posiadamy o Panu, ale żywą, trwającą relacją, umiejętnością, charyzmatem dostrzegania Bożej obecności w nas i w świecie, który nas otacza. Święty Benedykt porównuje ją z otwieraniem oczu. Kiedy człowiek je otworzy i zobaczy Boga przy sobie, on sam i jego życie musi ulec zmianie. Nie można bowiem żyć w Jego obecności obojętnie. Jak Bóg angażuje się w nasze bytowanie, tak samo my angażujemy się, dzięki wierze, w Jego życie. Otwórzmy oczy i doznajmy przebóstwienia.


Fragment książki Minuta ze św. Benedyktem / Skorzystaj również z publikacji Reguła z podziałem na każdy dzień roku


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: przedstawienie św. Benedykta w jednej z kaplic bocznych z kościoła świętych Piotra i Pawła w Tyńcu. Poznaj znaczenie i symbolikę.

(Visited 302 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij