Umieszczony przez 10:22 Święty Benedykt i jego Reguła

Minuta ze św. Benedyktem #5

W kolejnym fragmencie święty z Nursji pokazuje nam, jak uskrzydlają nas dobre uczynki, jak ważne jest, byśmy mieli wyobraźnię miłosierdzia, „przepasali nasze biodra” dobrymi uczynkami, ponieważ to otwiera serce na Boga i na innych ludzi.

Przepasawszy więc biodra wiarą i pełnieniem dobrych uczynków, podążajmy ścieżkami Pana za przewodem Ewangelii, abyśmy zasłużyli na oglądanie Tego, który nas wezwał do swego Królestwa. Jeśli zaś pragniemy zamieszkać w Przybytku Jego Królestwa, musimy biec drogą dobrych uczynków, gdyż inną tam się nie dochodziReguła św. Benedykta, Prolog 21-22

Refleksja

Czytając Regułę św. Benedykta, patrona Europy, a zatem i naszego, chcemy dowiedzieć się, w jaki sposób żyć dzisiaj w Europie, w tym w Polsce, według wskazań Ewangelii.

W kolejnym fragmencie święty z Nursji pokazuje nam, jak uskrzydlają nas dobre uczynki, jak ważne jest, byśmy mieli wyobraźnię miłosierdzia, „przepasali nasze biodra” dobrymi uczynkami, ponieważ to otwiera serce na Boga i na innych ludzi. Uczy nas niesamowitej wręcz wrażliwości na ludzką biedę, ale też upodabnia nas do Pana. Nie lekceważymy działania łaski, ale to nie znaczy, że mamy siedzieć z założonymi rękami. A zatem już dzisiaj myślmy, jakie dobro leży w naszym zasięgu, i je właśnie czyńmy.


Fragment książki Minuta ze św. Benedyktem / Skorzystaj również z publikacji Reguła z podziałem na każdy dzień roku


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: przedstawienie św. Benedykta w jednej z kaplic bocznych z kościoła świętych Piotra i Pawła w Tyńcu. Poznaj znaczenie i symbolikę.

(Visited 313 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij