Umieszczony przez 10:24 Święty Benedykt i jego Reguła

Minuta ze św. Benedyktem #9

Jaka jest nasza hierarchia wartości. Benedykt mówi, że warto czynić tylko to, co nam przyniesie korzyść na wieczność. W istocie wszystko inne pozbawione jest jakiegokolwiek znaczenia, bo nie będzie trwało na wieki…

Jeśli pragniemy uniknąć kar piekła i osiągnąć życie wieczne, to póki jest jeszcze czas, póki w tym ciele będąc możemy wszystko to wypełniać w świetle ziemskiego życia, śpieszmy się i to tylko czyńmy, co nam przyniesie korzyść na wieczność / Reguła św. Benedykta, Prolog 42-44

Refleksja

Jaka jest nasza hierarchia wartości. Benedykt mówi, że warto czynić tylko to, co nam przyniesie korzyść na wieczność. W istocie wszystko inne pozbawione jest jakiegokolwiek znaczenia, bo nie będzie trwało na wieki, nie pomoże nam w osiągnięciu pokoju i szczęścia w życiu, ale wręcz przeciwnie – będzie dla nas udręką i utrudzeniem. A więc już teraz rozpocznijmy takie planowanie naszych dni i zajęć, aby były one zakotwiczone w rzeczywistości niebiańskiej, Boskiej. Prośmy Pana Boga o to, abyśmy temu celowi, jakim jest niebo, pozostali wierni, i módlmy się, jak to często spotykamy w Mszale: „Wzbudź w nas Panie Boże wielkie pragnienie nieba, zbudź nas, bo tam jest nasza Ojczyzna, tam jest nasz dom i tam czekasz na nas, na swoje dzieci”.


Fragment książki Minuta ze św. Benedyktem / Skorzystaj również z publikacji Reguła z podziałem na każdy dzień roku


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: przedstawienie św. Benedykta w jednej z kaplic bocznych z kościoła świętych Piotra i Pawła w Tyńcu. Poznaj znaczenie i symbolikę.

(Visited 268 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij