Umieszczony przez 07:31 Ojcowie pustyni

Modlić się trzy razy trzeba w różnych porach, czy w tym samym czasie?

Pytanie tego samego brata: „Modlić się trzy razy trzeba w różnych porach, czy w tym samym czasie? Gdyż wydaje się, że sprawa nie może czekać”.

Pytanie tego samego brata: „Modlić się trzy razy trzeba w różnych porach, czy w tym samym czasie? Gdyż wydaje się, że sprawa nie może czekać”.

Odpowiedź Jana:

Jeśli masz wystarczająco czasu, módl się trzy razy w ciągu trzech dni. Jeśli trzeba się spieszyć, bierz przykład ze Zbawiciela, który w godzinie, gdy Go wydano – gdy było Mu ciężko – odszedłszy trzy razy wypowiedział tę samą modlitwę. A kiedy, jak mogłoby się wydawać, nie został wysłuchany, gdyż należało wypełnić wszystko do końca, nauczył nas, żeby nie smucić się, jeśli modlimy się i nie zostaniemy w tym momencie wysłuchani. On bowiem lepiej od nas wie, co jest pożyteczne. Nie zaprzestawajmy składać dziękczynienie, a będziemy zbawieni.


Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana


Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 286 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij