Umieszczony przez 07:31 Ojcowie pustyni

Modlić się trzy razy trzeba w różnych porach, czy w tym samym czasie?

Pytanie tego samego brata: „Modlić się trzy razy trzeba w różnych porach, czy w tym samym czasie? Gdyż wydaje się, że sprawa nie może czekać”.

Pytanie tego samego brata: „Modlić się trzy razy trzeba w różnych porach, czy w tym samym czasie? Gdyż wydaje się, że sprawa nie może czekać”.

Odpowiedź Jana:

Jeśli masz wystarczająco czasu, módl się trzy razy w ciągu trzech dni. Jeśli trzeba się spieszyć, bierz przykład ze Zbawiciela, który w godzinie, gdy Go wydano – gdy było Mu ciężko – odszedłszy trzy razy wypowiedział tę samą modlitwę. A kiedy, jak mogłoby się wydawać, nie został wysłuchany, gdyż należało wypełnić wszystko do końca, nauczył nas, żeby nie smucić się, jeśli modlimy się i nie zostaniemy w tym momencie wysłuchani. On bowiem lepiej od nas wie, co jest pożyteczne. Nie zaprzestawajmy składać dziękczynienie, a będziemy zbawieni.


Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana


Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 234 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij