Umieszczony przez 07:31 Ojcowie pustyni

Modlić się trzy razy trzeba w różnych porach, czy w tym samym czasie?

Pytanie tego samego brata: „Modlić się trzy razy trzeba w różnych porach, czy w tym samym czasie? Gdyż wydaje się, że sprawa nie może czekać”.

Pytanie tego samego brata: „Modlić się trzy razy trzeba w różnych porach, czy w tym samym czasie? Gdyż wydaje się, że sprawa nie może czekać”.

Odpowiedź Jana:

Jeśli masz wystarczająco czasu, módl się trzy razy w ciągu trzech dni. Jeśli trzeba się spieszyć, bierz przykład ze Zbawiciela, który w godzinie, gdy Go wydano – gdy było Mu ciężko – odszedłszy trzy razy wypowiedział tę samą modlitwę. A kiedy, jak mogłoby się wydawać, nie został wysłuchany, gdyż należało wypełnić wszystko do końca, nauczył nas, żeby nie smucić się, jeśli modlimy się i nie zostaniemy w tym momencie wysłuchani. On bowiem lepiej od nas wie, co jest pożyteczne. Nie zaprzestawajmy składać dziękczynienie, a będziemy zbawieni.


Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana


Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 764 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij