Umieszczony przez 12:24 Rozważania tygodniowe

Modlitwa Jezusowa uczy skupienia ducha

Modlitwa Jezusowa może być środkiem, za pomocą którego będziemy uczyć się skupienia ducha i życia. Daje możliwość skoncentrowania na jednym, na Bogu. To umiejętność wyciszenia myśli, uczuć, pragnień, które nie prowadzą do Boga.

Warunkiem rozwoju wiary i gorliwości chrześcijańskiej jest skupienie ducha. Wyraża się ono w koncentracji wewnętrznej, uciszeniu, milczeniu i żarliwości. Jakie są wymogi koncentracji? Energia witalna człowieka ma swoje granice. Dlatego należy ją właściwie wykorzystać, aby osiągnąć maksymalne efekty wysiłków. Modlitwa Jezusowa, tak jak każda modlitwa chrześcijańska, jest wysiłkiem, trudem, zmaganiem się. Bez koncentracji, skupienia ducha nie przyniesie zbyt wielu owoców.

Po swoim nawrócenie Augustyn tak modlił się do Boga: „Prawica Twoja ujęła mnie w Panu moim, Synu Człowieczym, Pośredniku między Tobą jednym a nami, którzy jesteśmy wielością rozproszoną na wiele stron, przez wiele rzeczy. Przez Niego mam się uchwycić tego, w co zostałem uchwycony, i mam się skupić z rozproszenia mych dawnych dni, a zapomniawszy o przeszłości dążyć za jednym nie rozpraszając sił na to, co przyjdzie, lecz kierując je z napięciem ku temu, co jest przede mną. Nie w rozproszeniu, lecz w skupieniu zdążam do osiągnięcia palmy powołania ku wyższemu życiu”.

Ta modlitwa św. Augustyna ukazuje stan człowieka przed nawróceniem – był on wielością rozproszoną na wiele stron. A życie człowieka ma być jednością. On ma być jednością. To sprawi, że będzie szedł właściwą drogą i będzie osiągał cele. Nawrócenie jest możliwe dzięki łasce Bożej. To ona prowadzi i zmienia człowieka, tak jak zmieniła życie Augustyna. On w tej modlitwie wyraża też pragnienie, aby odtąd już żyć w skupieniu, aby dojść do samego Boga.

Modlitwa Jezusowa może być środkiem, za pomocą którego będziemy uczyć się skupienia ducha i życia. Daje możliwość skoncentrowania na jednym, na Bogu. To umiejętność wyciszenia myśli, uczuć, pragnień, które nie prowadzą do Boga. To przede wszystkim skupienie na sprawach niebiańskich i wiecznych. Modlitwa Jezusowa uczy pokonywania rozproszeń i kroczenia wiernie drogą zbawienia.

Jest zarazem modlitwą koncentracji. Nie chodzi tu o chorobliwe napięcie, ale o właściwe ukierunkowanie życia. To decyzja o prymacie Boga w moim życiu. To decyzja, że On jest najważniejszy, że to w Nim jest ratunek, że to w Nim jest nadzieja.

Wydaje się, że dzisiaj, w dobie coraz szybszego tempa życia, wielości spraw i obowiązków, rzeczywistości wirtualnej, coraz trudniej człowiekowi zdobyć umiejętność wyłączenia się, należytego skupienia uwagi, zatrzymania się. Tym bardziej więc należy postarać się o to, aby w swoim życiu zadbać o właściwą higienę, która by nie pozwalała porwać się nadmiernie pędowi świata. Zwłaszcza modlitwa Jezusowa może nam pomóc zatrzymać się tam, gdzie jesteśmy i zwrócić się do Boga.


Brunon Koniecko OSB – urodził się w 1983 r. w Białymstoku. Jest absolwentem administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 2012 profes opactwa tynieckiego. W latach 2011-2016 pracował w Wydawnictwie Benedyktynów Tyniec. Od 2015 r. jest sekretarzem kapituły klasztoru tynieckiego. Prowadzi rekolekcje „Oddychać Imieniem. Modlitwa Jezusowa” w Tyńcu. Autor książek: Medytować to…Nie żartujcie sobie z Bóstwa!Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać Imieniem

(Visited 189 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij