Umieszczony przez 10:13 Rozważania tygodniowe

Modlitwa Jezusowa umacnia w nas wiarę w wielkość i wszechmoc Boga

Siadając do modlitwy Jezusowej nigdy nie wiemy co się wydarzy, jak potoczy się medytacja. Modlitwa bowiem to spotkanie z żywym Bogiem. Każde jest inne. Możemy mieć różne oczekiwania względem modlitwy, rozmaite prośby.

Bóg stworzył swoim słowem gatunki zwierząt, przydatne dla różnych naszych potrzeb; jedne do jedzenia, inne do pracy. Stworzył też człowieka patrzącego na nie oraz ich pracę – człowieka, który jest ich wdzięcznym opiekunem. Z tego powodu niech ludzie starają się, aby przypadkiem nie umrzeć, nie widząc i nie rozumiejąc Boga oraz Jego dzieł, niczym bezrozumne zwierzęta. Człowiek musi wiedzieć, że Bóg może wszystko i nic nie jest przeciwne Temu, który może wszystko, lecz uczynił i czyni z niebytu wszystko to, co chce, swoim Słowem, na rzecz zbawienia dla ludzi.

— Pseudo-Antoni Wielki, Naszego w gronie świętych Ojca Antoniego Wielkiego pouczenia o zachowaniu ludzi i właściwym sposobie postępowania w stu siedemdziesięciu rozdziałach, [w:] Filokalia, tom 1.


Wierzymy, że Bóg jest Stwórcą wszystkiego. On jest źródłem wszystkiego, co istnieje. Zarazem sam nie ma źródła swojego istnienia. Jest istnieniem samoistnym. Nic nie może wpłynąć na Jego istnienie. On od niczego ani od nikogo nie jest zależny. Wystarcza sam sobie i jest szczęśliwy w swoim istnieniu. Gdyby świata nie było, to Bóg nie byłby mniej szczęśliwy, niż wtedy, gdy świat jest.

Akt stworzenia Boga wynika z Jego dobroci, miłości, wolności, bezinteresowności, a nawet miłosierdzia. Święty Tomasz z Akwinu powiedział, że miłosierdzie Boga objawia się w akcie stworzenia, ponieważ jest to przejście z niebytu do istnienia. Stworzeniu nie należało się istnienie, ale Bóg to uczynił, a więc okazał miłosierdzie.

Bóg stworzył świat z niczego: Proszę cię, synu, spojrzyj na niebo i na ziemię, a mając na oku wszystko, co jest na nich, zwróć uwagę na to, że z niczego stworzył je Bóg i że ród ludzki powstał w ten sam sposób (2 Mch 7,28). Bóg nie tylko stworzył świat, ale także raduje się jego istnieniem: Miłujesz bowiem wszystkie stworzenia, niczym się nie brzydzisz, co uczyniłeś, bo gdybyś miał coś w nienawiści, nie byłbyś tego uczynił (Mdr 11,24).

Bóg jest także szczęśliwy poznając świat i chcąc jego istnienia (Mdr 11,25: Jakżeby coś trwać mogło, gdybyś Ty tego nie chciał?). Bóg cieszy się realnie każdym autentycznym dobrem w świecie, którego jest przyczyną. Bogu zależy na stworzeniu, na jego dobru i na udziale w szczęściu, które w Nim jest.

Poprzez wiarę mamy przystęp do Boga. Sakramenty dają nam możliwość uczestniczenia w życiu Boga poprzez łaskę, której On nam w nich udziela. Bóg jednak jest wolny w swoim działaniu i może udzielić łaski komu chce i kiedy chce. Każda modlitwa może być momentem otrzymania od Boga łaski.

Siadając do modlitwy Jezusowej nigdy nie wiemy co się wydarzy, jak potoczy się medytacja. Modlitwa bowiem to spotkanie z żywym Bogiem. Każde jest inne. Możemy mieć różne oczekiwania względem modlitwy, rozmaite prośby. Trzeba w tym być ostrożny, bardziej będąc otwartym na działanie samego Boga. On zaś mocą działającą w nas może uczynić nieskończenie więcej, niż to, o co my prosimy czy rozumiemy (Ef 3,20).

Zatem nigdy nie wiemy co się wydarzy na modlitwie, ale jednego możemy być pewni, że Bóg może nam udzielić łaski, o których nawet nie pomyślimy. Jak wskazuje Pseudo-Antoni Wielki „Bóg może wszystko, i nic nie jest przeciwne Temu, który może wszystko”. Modlitwa Jezusowa może w nas umacniać wiarę w wielkość i wszechmoc Boga.


Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…Nie żartujcie sobie z Bóstwa!Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać ImieniemDroga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe

(Visited 733 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij