Umieszczony przez 11:54 Ojcowie pustyni

Na co nam te wszystkie pokusy?

Ewagriusz zdaje się sugerować, że pokusy są wręcz warunkiem zbawienia, czymś, za czym powinno się tęsknić. Dlaczego?

Abba Ewagriusz powiedział: „Zabierz pokusy, a nikt nie będzie zbawiony”.

Ewagriusz z Pontu (zm. w 399 r.) jest mistrzem paradoksu. Jego krótkie sentencje niczym żelazny taran rozwalają w proch fortece naszej pobożności. I dobrze, bo pobożność winna być czymś dynamicznym, jeszcze ciągle jesteśmy w drodze i nie wiemy za dużo o Panu Bogu…

Ewagriusz zdaje się sugerować, że pokusy są wręcz warunkiem zbawienia, czymś, za czym powinno się tęsknić. Dlaczego? Pokusa to pewne fałszywe, złudne, widzenie rzeczywistości, jakiś niedobry pomysł na rozwiązanie poważnego problemu. Ale mierząc się z pokusą, mierzymy się też z naszymi wyobrażeniami o świecie, mierzymy się z naszymi myślami, naszymi obrazem nas samych, naszym obrazem Pana Boga; możemy zobaczyć, co jest dla ważne, z czego jesteśmy gotowi zrezygnować, na co jesteśmy gotowi; wreszcie na własnej skórze możemy doświadczyć, kim jest dla nas Bóg. Bez takiej próby ognia, nie ma szans na jakiś postęp w miłości; bo pokusy, czyli złe pomysły na rozwiązanie poważnych kwestii życiowych, odrzuca się z miłości – miłości do Boga i do drugiego człowieka.


Fragment książki Zrozumieć Ojców Pustyni. Wprowadzenie do lektury apoftegmatów


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Ewa Natkaniec

(Visited 362 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij