Umieszczony przez 15:51 Chorał gregoriański

Niedzielne i świąteczne śpiewy chorałowe w wykonaniu scholi benedyktynów tynieckich #2

Chorał gregoriański swoją nazwę zawdzięcza papieżowi Grzegorzowi Wielkiemu (590-604).

Chorał gregoriański swoją nazwę zawdzięcza papieżowi Grzegorzowi Wielkiemu (590-604), który zebrał i usystematyzował wcześniej istniejące melodie chorału rzymskiego. Jednak do naszych czasów przetrwał w kształcie nadanym przez reformy Kościoła zapoczątkowane w VIII w. przez Pepina Krótkiego i jego następców. Towarzyszy historii chrześcijaństwa od samych początków a jego korzenie sięgają głęboko w historię antycznej Grecji (teoria muzyki) i tradycję żydowską (sposób śpiewania psalmów).

Tak naprawdę chorał rodzi się z miłości do Pisma Świętego. Wiele fragmentów próbuje nawet zobrazować poszczególne Słowa Boże, wykorzystując wiele środków wyrazu: opadanie i wznoszenie melodii, skoki melodyczne, sposób łączenia kolejnych dźwięków oraz kształtowania barwy głosu. Najważniejszą częścią pracy nad każdym fragmentem jest dobre zrozumienie tekstu. Największą radość sprawia zatem dostrzeganie wzajemnych zależności między słowem a muzyką, które przez swój warsztat przekazuje nam anonimowy kompozytor.

Ze słowem ściśle związany jest rytm. Jest on równy, przez co pomaga w lepszym dotarciu do nas słowa. Chce on zatem poruszać nie tylko nasze ciało lecz swoją prostotą docierać do duszy. Możemy wyobrazić sobie drukarkę np. igłową (charakterystyczny dźwięk na dworcach kolejowych). Przez rytm chorał jakby wdrukowuje słowa w nasze życie, jest jakby bożą drukarką. To słowo nie może pozostać dla nas obojętne, ono chce przemieniać nasze życie, tak aby śpiewane teksty stawały się dla nas modlitwą na cały dzień życia.

Proces drukowania jest wspomagany przez bogatą melodykę, która ciągle jest źródłem inspiracji dla każdego gatunku muzyki. Źródłem, które jest ciągle żywe. Staramy się usystematyzować całe to bogactwo w VIII tonów (teraz możemy je rozumieć po prostu jako coś więcej niż 2 tonacje dur lub mol), które swoim odmiennym charakterem ukazują różne stany ducha. Od bardzo nam bliskich uczuć pokoju, smutku, powagi i radości po stan dziecięctwa duchowego, kontemplacji, entuzjazmu i uczucia pełni…


Posłuchaj chorału gregoriańskiego w wykonaniu scholi benedyktynów tynieckich / Chorał gregoriański i publikacje / Materiał pochodzi z nagrań on-line Eucharystii w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu zrealizowanych przez tyniec.tv

Karol Cetwiński OSB – urodził się w Grodzisku Maz. w 1991 r. Do opactwa benedyktynów w Tyńcu wstąpił 4 stycznia 2012 r. Studiuje teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów. Zainteresowania chorałowe pogłębia przez Podyplomowe Studia z Monodii Liturgicznej na UPJPII w Krakowie (od 2017) oraz podczas kursów metody Solesmes w Łodzi (od 2015) i semiologii w Valle de los Caídos w HIszpanii (2016, 2017). W klasztorze pełni obowiązki magistra chóru, prefekta gości i ogrodnika.


Fot. Marcin Marecik

(Visited 1 144 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij