Umieszczony przez 10:27 Duchowość monastyczna

O tych, którzy kłócą się w braterskiej wspólnocie

Kiedy niektórzy nie zgadzają się co do jakiejś kwestii, nie powinni przeciwstawiać się jeden drugiemu w atmosferze kłótni, lecz powierzyć decyzję tym, którzy są w stanie trafniej ją rozstrzygnąć.

Kiedy niektórzy nie zgadzają się co do jakiejś kwestii, nie powinni przeciwstawiać się jeden drugiemu w atmosferze kłótni, lecz powierzyć decyzję tym, którzy są w stanie trafniej ją rozstrzygnąć.

Aby jednak nie naruszać porządku – jako że zazwyczaj wszyscy by mieli coś do powiedzenia, co dałoby okazję do plotkowania i sporu – należy wybrać jednego brata uznanego za zdolnego przedkładać pod rozwagę wspólnocie to, co stanowi dla niektórych przyczynę wątpliwości, czy też zdać sprawę przełożonemu o powodach dyskusji między niektórymi z nich.

Problemy będą w ten sposób rozpatrywane zgodnie i rozważnie, jeżeli bowiem w każdej rzeczy potrzebna jest mądrość i doświadczenie, to tym bardziej w sprawach tego rodzaju. Skoro nie pozwala się na używanie określonych narzędzi tym, którzy nie mają doświadczenia, o wiele bardziej należy udzielać głosu tylko takim, którzy są zdolni prowadzić dysputy. Będą oni w stanie wybrać miejsce, czas i sposób stawiania pytań, omawiać zastrzeżenia z roztropnością, bez skłonności do sprzeczki, wysłuchiwać poglądów ze zrozumieniem i będą mogli z pełną świadomością czuwać nad tym, co zostało postanowione w sprawie rozwiązywania sporów ku ogólnemu zbudowaniu.


Fragment publikacji Pisma ascetyczne, tom 2


Św. Bazyli Wielki (ok. 329-379), biskup w Cezarei Kapadockiej, wybitna postać w historii chrześcijaństwa, zwłaszcza w kontekście życia monastycznego i teologii. Jego Pisma ascetyczne należały w starożytności i należą do dzisiaj, zwłaszcza na chrześcijańskim Wschodzie do ścisłego kanonu lektur duchowych. Stanowią podstawę teologiczną całego monastycyzmu wywodzącego się z tradycji greckiej, a nadto przez przekład łaciński, wywarły znaczny wpływ na prawodawstwo zakonne Zachodu.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: Fragment kopuły nad kaplicą św. Benedykta w kościele Opactwa Benedyktynów w Tyńcu

(Visited 242 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij