Umieszczony przez 11:47 Duchowość monastyczna

Ojciec Piotr Rostworowski OSB / EC. Benedyktyn i kameduła

Im człowiek bliższy Bogu, tym bliższy bliźnim. Podobnie jak promienie słońca, im bliższe słońca, tym bliższe siebie. Im ktoś bardziej korzeniami jest w Bogu, tym bliższy ludziom…

Z życiem wewnętrznym jest podobnie jak z lotem rakiety startującej z ziemi. Najpierw trzeba pokonać olbrzymi opór przywiązania do siebie. Potem opór ten zmniejsza się, przyciąganie Słońca wzrasta. W pewnym momencie przyciągania Ziemi i Słońca zrównują się. Potem przeważa i wzrasta przyciąganie Słońca. Wtedy jest udział w Męce Chrystusa.

Łaska oświeca ci jakąś przeszkodę w duszy i widzisz, czego trzeba się wyrzec, co usunąć, co poświęcić. Później nową przeszkodę pokazuje. Dopóki jest przeszkoda, to łaska się zatrzymuje. Człowiek jeżeli idzie, to Pan Bóg mu coraz więcej pokazuje. Jeżeli będziemy stać, to nie będzie nam pokazane. Idź od zakrętu do zakrętu, na każdym zakręcie będzie ci pokazane, co dalej. Ale idź! – nie stój!

Bóg powołuje duszę z niewierności do świeżości pierwszej miłości! Wobec tej Jego inicjatywy cóż znaczą wszystkie nasze błądzenia?

Im człowiek bliższy Bogu, tym bliższy bliźnim. Podobnie jak promienie słońca, im bliższe słońca, tym bliższe siebie. Im ktoś bardziej korzeniami jest w Bogu, tym bliższy ludziom. Wtedy człowiek staje się płynny, nie nastawia kantów swojej wielkości, staje się bardziej miękki. / Fragment publikacji Wypatrując Jezusa /


Piotr Rostworowski OSB / EC – benedyktyn, pierwszy polski przeor odnowionego w 1939 roku klasztoru w Tyńcu. Więzień za czasów PRL-u. Kameduła – przeor eremów w Polsce, Włoszech i Kolumbii. W ostatnim okresie życia rekluz oddany całkowitej samotności przed Bogiem. Zmarł w 1999 roku i został pochowany w eremie kamedulskim we Frascati koło Rzymu. “Był zawsze bliski mojemu sercu” – napisał po Jego śmierci Ojciec Święty Jan Paweł II. Autor licznych publikacji z dziedziny duchowości i życia wewnętrznego.

Materiał powstał w ramach projektu „Via Sanctorum”. Serdeczne podziękowania dla ks. Dawida Tyborskiego za zgodę i udostępnienie filmu o ojcu Piotrze Rostworowskim OSB / EC. Montaż i realizacja: Martyna Kąkol.


Fot. Archiwum Opactwa Benedyktynów w Tyńcu

(Visited 1 675 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij