Umieszczony przez 11:06 Osiem duchów zła

Osiem spojrzeń na Pana Jezusa #4 Wobec gniewu

Jednym z tych opisywanych przez Ewagriusza LOGISMOI, które najbardziej mogą oddziaływać na nasze codzienne relacje z innymi, jest gniew. Bez wątpienia jest on mocno szkodliwy dla osoby go żywiącej…

Jednym z tych opisywanych przez Ewagriusza LOGISMOI, które najbardziej mogą oddziaływać na nasze codzienne relacje z innymi, jest gniew. Bez wątpienia jest on mocno szkodliwy dla osoby go żywiącej: „Gniew jest szaleńczą namiętnością i tych, którzy już posiadają poznanie, łatwo psuje. Czyni duszę dzikim zwierzęciem i sprawia, że cofa się ona przed wszelkim spotkaniem. …Woda jest poruszana przez pęd wiatrów, a gwałtownikiem wstrząsają nierozumne myśli. …Podnosząca się mgła zaciemnia słońce, a myśl o mściwości – samotny umysł”. Jednak mierzenie się z nim jest wyrazem troski o bliźniego i przykładem pozytywnego integrowania ludzkiej natury z Ewangelią. Zarówno Ewangelia jak i listy św. Pawła sugestywnie dopełniają realistycznych wywodów Ewagriusza.

Rozwinięcie refleksji znajdziesz w publikacji Osiem spojrzeń na Pana Jezusa. Od logismoi Ewagriusza z Pontu ku teologii wyobraźni


Bernard Sawicki OSB – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (teoria muzyki, fortepian). Od 1994 r. profes opactwa tynieckiego, gdzie w r. 2000 przyjął święcenia kapłańskie, a w latach 2005-2013 był opatem. Studiował teologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz w Ateneum św. Anzelma w Rzymie, gdzie obecnie wykłada. Autor felietonów Selfie z Regułą. Benedyktyńskie motywy codzienności oraz innych publikacji.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment mozaiki ceramicznej przedstawiający „Maiestas Domini” z kaplicy w opactwie tynieckim. Wykonanie: Borys Kotowski OSB.

(Visited 720 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij