Umieszczony przez 12:49 Osiem duchów zła

Osiem spojrzeń na Pana Jezusa #5 Wobec smutku

Wiemy wszakże, że bez pewnej dozy smutku ludzkie życie staje się banalne, pozbawione głębi. Doświadczenie przemijania, rozstania z innymi są jak najbardziej uprawnioną tkanką naszego życia i kultury.

Są emocje, które niszczą nas po cichu, po trochu, niepostrzeżenie, ale i bardzo skutecznie. Tak jest ze smutkiem, którego genezę trudno nam często zdiagnozować. Ewagriusz jednak próbuje precyzyjnie ukazać, skąd pochodzi i jakie są jego konsekwencje: „Opuścił bogactwa, a jest chłostany przez smutek. A gdyby nawet śmierć nadeszła, z żalem opuszcza to, co teraźniejsze. Oddaje duszę, ale oka nie odwraca od ziemskich rzeczy. Jest ciągnięty wbrew woli jak zbiegły niewolnik”. Wiemy wszakże, że bez pewnej dozy smutku ludzkie życie staje się banalne, pozbawione głębi. Doświadczenie przemijania, rozstania z innymi są jak najbardziej uprawnioną tkanką naszego życia i kultury. Dlatego warto skonfrontować spostrzeżenia Ewagriusza z niektórymi wskazaniami Nowego Testamentu właśnie na temat smutku. Znamienne jest, że Ewangelia opowiada o dwukrotnym płaczu Pana Jezusa – i o jego osobistym wyznaniu byciu smutnym.

Rozwinięcie refleksji znajdziesz w publikacji Osiem spojrzeń na Pana Jezusa. Od logismoi Ewagriusza z Pontu ku teologii wyobraźni


Bernard Sawicki OSB – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (teoria muzyki, fortepian). Od 1994 r. profes opactwa tynieckiego, gdzie w r. 2000 przyjął święcenia kapłańskie, a w latach 2005-2013 był opatem. Studiował teologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz w Ateneum św. Anzelma w Rzymie, gdzie obecnie wykłada. Autor felietonów Selfie z Regułą. Benedyktyńskie motywy codzienności oraz innych publikacji.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment mozaiki ceramicznej przedstawiający „Maiestas Domini” z kaplicy w opactwie tynieckim. Wykonanie: Borys Kotowski OSB.

(Visited 873 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij