Umieszczony przez 12:49 Osiem duchów zła

Osiem spojrzeń na Pana Jezusa #5 Wobec smutku

Wiemy wszakże, że bez pewnej dozy smutku ludzkie życie staje się banalne, pozbawione głębi. Doświadczenie przemijania, rozstania z innymi są jak najbardziej uprawnioną tkanką naszego życia i kultury.

Są emocje, które niszczą nas po cichu, po trochu, niepostrzeżenie, ale i bardzo skutecznie. Tak jest ze smutkiem, którego genezę trudno nam często zdiagnozować. Ewagriusz jednak próbuje precyzyjnie ukazać, skąd pochodzi i jakie są jego konsekwencje: „Opuścił bogactwa, a jest chłostany przez smutek. A gdyby nawet śmierć nadeszła, z żalem opuszcza to, co teraźniejsze. Oddaje duszę, ale oka nie odwraca od ziemskich rzeczy. Jest ciągnięty wbrew woli jak zbiegły niewolnik”. Wiemy wszakże, że bez pewnej dozy smutku ludzkie życie staje się banalne, pozbawione głębi. Doświadczenie przemijania, rozstania z innymi są jak najbardziej uprawnioną tkanką naszego życia i kultury. Dlatego warto skonfrontować spostrzeżenia Ewagriusza z niektórymi wskazaniami Nowego Testamentu właśnie na temat smutku. Znamienne jest, że Ewangelia opowiada o dwukrotnym płaczu Pana Jezusa – i o jego osobistym wyznaniu byciu smutnym.

Rozwinięcie refleksji znajdziesz w publikacji Osiem spojrzeń na Pana Jezusa. Od logismoi Ewagriusza z Pontu ku teologii wyobraźni


Bernard Sawicki OSB – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (teoria muzyki, fortepian). Od 1994 r. profes opactwa tynieckiego, gdzie w r. 2000 przyjął święcenia kapłańskie, a w latach 2005-2013 był opatem. Studiował teologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz w Ateneum św. Anzelma w Rzymie. Autor publikacji z zakresu muzyki sakralnej oraz teologii i duchowości monastycznej.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment mozaiki ceramicznej przedstawiający „Maiestas Domini” z kaplicy w opactwie tynieckim. Wykonanie: Borys Kotowski OSB.

(Visited 951 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij