Umieszczony przez 11:23 Duchowość monastyczna

Panowanie nad sobą i nadzieja – klucze do skruchy serca

Zmagania duszy na drodze do doskonałości wymagają odwagi, wytrwałości i gotowości do rezygnacji z własnych, często zgubnych namiętności. Pielęgnowane w myślach zło rozzuchwala serce, podczas gdy panowanie nad sobą i nadzieja prowadzi do prawdziwej skruchy.

Pielęgnowane w myślach zło rozzuchwala serce, a niszczone przez panowanie nad sobą oraz nadzieję rodzi w sercu skruchę.

— Św. Marek Asceta, fragment publikacji Filokalia, tom 1


Trzeba wytrwałości, aby nie zrażać się trudnościami, które napotykamy. Jednym z największych sekretów życia duchowego, o którym nie należy zapominać, jest to, że Duch Święty prowadzi nas nie tylko łagodnie i czule poprzez światła, pociechy, łatwość w czynieniu dobra, lecz także przez ciemności, brak zapału, smutki, bunt zmysłów i inne trudności wewnętrzne. Posunę się dalej: ta droga krzyżowa jest lepsza, pewniejsza i sprawia, że dusza szybciej dochodzi do świętej doskonałości / Z konferencji (E.S.B., s. 41)

— Katarzyna Mechtylda de Bar, fragment publikacji Eucharystia, moja miłość


W wypadku, kiedy próbujemy zaspokoić nasze potrzeby czy uczucia przez podporządkowanie sobie rzeczywistości i próbę posiadania czegoś lub kogoś na własność, Ewagriusz radzi, aby działać na odwrót: zawłaszczenie nie daje pokoju, trzeba wyrzec się tej zgubnej namiętności przez post, polegający nie tylko na ograniczeniu jedzenia, ale też higienę w innych aktywnościach, którymi się karmimy na co dzień.

— Szymon Hiżycki OSB, fragment publikacji Jak modlili się Ojcowie Pustyni?


Jeśli modlitwa za naszego winowajcę nie chce nam przejść przez usta, to trzeba się usilnie modlić o nawrócenie swoich ust, opanowanie swoich uczuć. Bo może się zdarzyć, że winowajca pokutuje i stanie na sądzie po stronie owiec, a pokrzywdzony razem ze swoją „sprawiedliwością” trafi między kozły. A przecież i do nas Bóg zastosował właśnie miłosierdzie, nie samą tylko sprawiedliwość; jeśli nam się wydaje, że jest inaczej, że kto jak kto, ale my to nie potrzebujemy miłosierdzia, ostoimy się całkiem dobrze wobec samej tylko sprawiedliwości Bożej – to źle z nami, bo nic naprawdę o sobie nie wiemy.

— Małgorzata Borkowska OSB, fragment publikacji Amen. Rekolekcje


O słodki Panie mój, nie bądź tutaj jako gość, ale jako prawdziwy i pełnoprawny gospodarz. Oto mój rozum i moja wola, wszystkie siły mojej duszy, które dotychczas sprawowały tyrańskie rządy w tym domu, kłaniając się przed Tobą, oddają Ci władzę. Umysł nie chce już myśleć o niczym poza tym, do czego Ty go zwrócisz zbawienie.

— Bł. Paweł Giustiniani, fragment publikacji Pisma, tom 5

(Visited 400 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij