Umieszczony przez 11:13 Duchowość monastyczna

Perfekcjonizm – przeszkoda w życiu duchowym

Konferencja jest zaproszeniem do głębszego zastanowienia się nad tym, czym tak naprawdę jest doskonałość, oraz jak Boża miłość i miłosierdzie mogą nas uwolnić od iluzji perfekcjonizmu, prowadząc ku autentycznej wolności w relacji z Bogiem i z samym sobą.

Konferencja o. Włodzimierza Zatorskiego OSB jest inspirującą refleksją na temat perfekcjonizmu i jego wpływu na życie duchowe. Z jednej strony, pokazuje, jak pragnienie doskonałości może stać się przeszkodą na drodze do prawdziwej radości i wewnętrznego pokoju, a z drugiej – jak zrozumienie Bożego miłosierdzia może przywrócić harmonię i otworzyć nas na autentyczną relację z Bogiem. O. Zatorski wskazuje, że perfekcjonizm, często związany z lękiem i potrzebą uznania, blokuje naturalną zdolność do przyjmowania daru od Boga, co z kolei prowadzi do duchowej stagnacji i rozczarowania. Przemawia tu do nas głęboka prawda o potrzebie pokory i ufności, by otworzyć serce na Bożą łaskę.

Warto zwrócić uwagę na niezwykle trafne spostrzeżenia dotyczące tego, jak perfekcjonizm często dotyczy osób, które pragną być dobrymi, odpowiedzialnymi i uczciwymi ludźmi, jednak przez swoją nadmierną ambicję stają się więźniami własnych wyobrażeń o doskonałości. O. Zatorski porusza także temat wychowania i wpływu, jaki ma ono na kształtowanie postaw perfekcjonistycznych, zwracając uwagę, jak można zatracić kontakt z rzeczywistością, gdy dążenie do ideału staje się celem samym w sobie. Konferencja jest zaproszeniem do głębszego zastanowienia się nad tym, czym tak naprawdę jest doskonałość, oraz jak Boża miłość i miłosierdzie mogą nas uwolnić od iluzji perfekcjonizmu, prowadząc ku autentycznej wolności w relacji z Bogiem i z samym sobą.

Włodzimierz Zatorski OSB – urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, od roku 2002 prefekt oblatów świeckich przy opactwie. Autor książek o tematyce duchowej, między innymi: “Przebaczenie”, “Otworzyć serce”, “Dar sumienia”, “Milczeć, aby usłyszeć”, “Droga człowieka”, “Osiem duchów zła”, “Po owocach poznacie”. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 przebywał w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013 był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. W latach 2013-2015 podprzeor. Pełnił funkcję asystenta Fundacji Opcja Benedykta. Zmarł 28 grudnia 2020 r.


Fot. Stanisław Matusik

(Visited 938 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij