Abba Ewagriusz powiedział: „Początkiem zbawienia jest poznanie samego siebie”.
Naszym problemem jest to, że nie znamy samych siebie. Nie wiemy jak zareagujemy w pewnych sytuacjach, jakie jeszcze myśli i pragnienia w nas się zrodzą. Zmianie takiego stanu rzeczy służy rachunek sumienia; nie chodzi jednak tylko o „wyliczankę” naszych grzechów. O wiele bardziej chodzi o wniknięcie w głąb naszej istoty: jak wygląda podejmowanie naszych decyzji, co jest dla nas ważne, czemu z pewnych rzeczy nie potrafimy, bądź potrafimy, zrezygnować, jak wyobrażamy sobie Pana Boga, modlitwę, miłość, wierność… Listę pytań takiego rachunku sumienia można mnożyć. Bez ciągłej odpowiedzi na te pytania, ciężko zmieniać coś w naszym życiu.
Ewagriusz z Pontu (zm. 399 r.) przypomina: bez rachunku sumienia życie z Bogiem i drugim człowiekiem jest niemożliwe.
Fragment książki Zrozumieć Ojców Pustyni. Wprowadzenie do lektury apoftegmatów
Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.
Fot. Ewa Natkaniec
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!