Umieszczony przez 10:53 Ojcowie pustyni

Po co nam rachunek sumienia?

Ewagriusz z Pontu (zm. 399 r.) przypomina: bez rachunku sumienia życie z Bogiem i drugim człowiekiem jest niemożliwe.

Abba Ewagriusz powiedział: „Początkiem zbawienia jest poznanie samego siebie”.

Naszym problemem jest to, że nie znamy samych siebie. Nie wiemy jak zareagujemy w pewnych sytuacjach, jakie jeszcze myśli i pragnienia w nas się zrodzą. Zmianie takiego stanu rzeczy służy rachunek sumienia; nie chodzi jednak tylko o „wyliczankę” naszych grzechów. O wiele bardziej chodzi o wniknięcie w głąb naszej istoty: jak wygląda podejmowanie naszych decyzji, co jest dla nas ważne, czemu z pewnych rzeczy nie potrafimy, bądź potrafimy, zrezygnować, jak wyobrażamy sobie Pana  Boga, modlitwę, miłość, wierność… Listę pytań takiego rachunku sumienia można mnożyć. Bez ciągłej odpowiedzi na te pytania, ciężko zmieniać coś w naszym życiu.

Ewagriusz z Pontu (zm. 399 r.) przypomina: bez rachunku sumienia życie z Bogiem i drugim człowiekiem jest niemożliwe.


Fragment książki Zrozumieć Ojców Pustyni. Wprowadzenie do lektury apoftegmatów


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Ewa Natkaniec

(Visited 486 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij