Umieszczony przez 10:52 Duchowość monastyczna

Po prostu módl się…

Uważam, że masz całkowitą rację, nie próbując rozmyślać. Niewątpliwie rozmyślanie jako ćwiczenie umysłowe byłoby możliwe – w tym sensie zawsze jest możliwe. Ale nie niepokój się – po prostu módl się.

Mój drogi…

Uważam, że masz całkowitą rację, nie próbując rozmyślać. Niewątpliwie rozmyślanie jako ćwiczenie umysłowe byłoby możliwe – w tym sensie zawsze jest możliwe. Ale nie niepokój się – po prostu módl się. Wszystko, co piszesz, wskazuje, że wyobraźnia nie jest ci przydatna w życiu duchowym. Lubisz mieć przed oczami żłóbek lub jakiś obraz po prostu jako punkt skupiający uwagę. To znaczy nie po to, by wspomóc wyobraźnię pobudzając ją, lecz przeciwnie – by ją uciszyć.

Nie troszczyłbym się o to, jak należy odmawiać różaniec. Najprostszy sposób to wzbudzić w sobie jakąś prostą myśl związaną z daną tajemnicą. Na przykład przy pierwszej tajemnicy, że Matka Boża po prostu oddaje się Bogu; lub przy ostatniej: Niebo; itd. Jeśli będziesz próbował wytworzyć w myśli obraz („kompozycja miejsca”), stracisz tylko energię i nie osiągniesz nic dobrego.

A w związku z twoją bezużytecznością – to jest dobre uczucie. My nie możemy być użyteczni dla Boga! On może doskonale obejść się bez nas. Jeśli jednak nas wybiera, aby się nami posłużyć, to jest to wielki zaszczyt. Tylko że my na ogół nawet nie wiemy, że On się nami posługuje.

Ważne jest tylko teraz. Chodzi mi o to, że powinniśmy być dokładnie w woli Bożej – zjednoczeni czynnie i biernie z tym, co On dla nas przygotował, czym mamy być i co mamy robić. W ten sposób w każdej chwili jesteśmy po prostu w łączności z Nim, dlatego że chcemy robić to, czego od nas żąda, i być tym, kim – na ile to rozumiemy – On chce, żebyśmy byli. Nie ma żadnej innej doskonałości, poza tym jednym. Jutro i wczoraj mają całkowicie drugorzędne znaczenie.

Zawsze serdecznie twój H. John Chapman (Downside Abbey, 20 stycznia 1925)


Fragment książki Listy o modlitwie


John Chapman OSB (1865–1933) – urodził się w Ashfield, Suffolk, w Anglii, w rodzinie anglikańskiej. W latach 1883–1888 studiował w Oksfordzie. 7.12. 1890 r. został przyjęty do Kościoła katolickiego. 25.03. 1893 r. złożył pierwsze śluby w Maredsous. W 1895 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Był przeorem w Erdington, Caldey. W latach 1915–1919 był kapelanem wojskowym, później przeorem w Downside, a od 1929 r. opatem.

(Visited 666 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij