Czas płynie, przynosi wiele słów i pytań, odejść i powrotów. Chorał wciąż trwa. Nieodmiennie inspiruje i wciąż jest nagrywany. Nic dziwnego, że ci, którzy śpiewają go codziennie – a takich miejsc na świecie jest, niestety, coraz mniej – czują się zobowiązani, by dzielić się jego niezwykłą mocą i pięknem. Oto w skrócie geneza proponowanej przez scholę chorałową benedyktynów tynieckich „podróży do wnętrza chorału”. Śpiew ten bowiem, pozornie monotonny, w rzeczywistości mieni się wielością barw. Jest to możliwe dzięki ośmiu tonom, z których zbudowany jest cały repertuar chorałowy. Ton (inaczej skala) to, ogólnie mówiąc, określony szereg dźwięków z typowym układem interwałów i charakterystycznymi formułami melodycznymi. Każdy z tonów to jedna z barw muzycznej tęczy, pulsująca wielością odcieni i niuansów.
Lista utworów według kolejności:
Missa VII – Kyrie
Missa VII – Gloria
Alleluia „Vir Dei”
Hymn „Gemma caelestis”
Ant. Vir Dei + Psalm 111 (Beatus)
Ant. Completa + Psalm 112 (Laudate)
Ant. Gloriosus + Psalm 137 (Confitebor)
Ant. Cum Placidus + Canticum Vincenti
Ant. O caelestis + Canticum Magnificat
Hymn „Inter aeternas”
Utwory pochodzą z płyty “Gemma caelestis”
Christe, redemptor omnium
Implente munus debitum Ioanne
Vexilla regis prodeunt
Crux fidelis
Alleluia
Jubilate Deo
Viri Galilaei
Veni Sancte Spiritus
Salve Regina
Rorate caeli desuper
Utwory pochodzą z płyty “Barwy chorału, ton pierwszy”
O sapientia
Tecum
Alleluia
Corde
Ingrediente
Haec
Benedicite
Utwory pochodzą z płyty “Barwy chorału, ton drugi”
Alleluia
A solis
Speciosus
Ego
In nomine
Pange
Victricem
Vocem
Hic est
Iesu auctor
Te Deum
Utwory pochodzą z płyty “Barwy chorału, ton trzeci”
In voluntate tua (Introit)
Subvenite (Responsorium)
Nos autem (Introit)
Resurrexi (Introit)
Domine (Graduale)
In exitu Israel (Troparion)
Oportebat (Alleluia)
Terra tremuit (Offertorium)
Semel iuravi (Communio)
Anglorum (Hymn)
Utwory pochodzą z płyty “Barwy chorału, ton czwarty”
Fot. Marcin Marecik
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!