Umieszczony przez 11:07 Małgorzata Borkowska OSB wyjaśnia..., Pismo Święte

Podróż przez wieki… Jak powstawał Nowy Testament?

Co oznaczało dla pierwszych chrześcijan wierzyć, że teksty, które przetrwały, są natchnione? Jakie przeszkody musieli pokonać, by ustalić, które pisma są prawdziwym świadectwem apostolskim, a które jedynie próbą podpierania prywatnych nauk Bożym autorytetem?

Historia Nowego Testamentu to nie tylko kwestia zapisów i świadectw, które przetrwały wieki, ale także fascynujący proces badania ich wiarygodności i interpretacji. Od niepełnych kopii z pierwszych trzech wieków, przez kryteria selekcji tekstów w II wieku, aż po rozwój kanonu w IV wieku – historia przekazu tekstów nowotestamentowych pełna jest pytań o autentyczność i ciągłość tradycji. Co oznaczało dla pierwszych chrześcijan wierzyć, że teksty, które przetrwały, są natchnione? Jakie przeszkody musieli pokonać, by ustalić, które pisma są prawdziwym świadectwem apostolskim, a które jedynie próbą podpierania prywatnych nauk Bożym autorytetem?

Jednocześnie pojawia się pytanie o sposób interpretacji i literacki charakter Nowego Testamentu. Jeśli Ewangelie wpisują się w antyczną historiografię, w której częściej dopuszczano domysły i wzbogacanie narracji, to na ile możemy uznać je za precyzyjne zapisy wydarzeń? Czy przetrwanie tekstów w tak niezmienionej formie przez wieki jest dowodem ich autentyczności, czy jedynie rezultatem starannego odsiewania? Zapraszamy do wysłuchania nagrania, które jest fragmentem publikacji Świadectwo, czyli o drodze do Emaus, gdzie s. Małgorzata Borkowska OSB z pasją zgłębia te zawiłe tematy i zachęca nas do zastanowienia nad tym, czym jest prawda ewangeliczna, oraz jak ją dziś odczytywać i rozumieć.

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 348 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij