Umieszczony przez 10:46 Duchowość monastyczna

Podstawowe ćwiczenia oblata benedyktyńskiego

Św. Benedykt mówi: „Oczy Pana patrzą na dobrych i na złych”, czyli Bóg od nikogo oblicza nie odwraca. Jest pełen miłosierdzia. Dlatego każdy człowiek w każdym momencie swojego życia, bez względu na to, jakie ono jest, może zacząć się modlić, ponieważ każdy przebywa w Bożej obecności.

Psalmodia jest tym rodzajem steru czy ognia, który nas oczyszcza. Psałterzem można posługiwać się dwojako w tej pracy. Po pierwsze wtedy, kiedy bierzemy do ręki liturgię godzin i recytujemy to, co jest przeznaczone na dany dzień. Wówczas nie mamy wyboru, bo liturgia sama nas prowadzi. Jest i metoda druga. Bierzemy wtedy Psałterz i modlimy się wedle własnego uznania. Rola Psalmów jest jednak zawsze taka sama. One korygują nasze serce i konfrontują nas z nami samymi. Ostatecznie odwołują się one do Boga, który zawsze jest obecny. Zatem jest to drugie źródło modlitwy, a więc Boża obecność. Bóg zawsze jest. Jeśli ten obraz przejął nas trochę strachem, zwróćmy uwagę na to zdanie św. Benedykta, kiedy mówi „Oczy Pana patrzą nieustannie na dobrych i na złych”. To jest ten najstarszy sposób wyrażania idei Bożego miłosierdzia. Bóg patrzy, nie odwraca wzroku. Pamiętamy, że w Psalmiście największą panikę budzi odwrócone Boże oblicze, a więc Bóg, który swoje oblicze zakrywa. Psalmista z całych sił się modli: zwróć ku mnie, Panie, Twoje oblicze, szukam Twojego oblicza, nie odwracaj ode mnie swojej twarzy. To regularnie powraca. Św. Benedykt mówi: „Oczy Pana patrzą na dobrych i na złych”, czyli Bóg od nikogo oblicza nie odwraca. Jest pełen miłosierdzia. Dlatego każdy człowiek w każdym momencie swojego życia, bez względu na to, jakie ono jest, może zacząć się modlić, ponieważ każdy przebywa w Bożej obecności. Ona jest stałym punktem odniesienia dla niego, dla nas wszystkich, jak tutaj jesteśmy / Fragment książki Cztery rady św. Benedykta o modlitwie

Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie. Redaktor naczelny projektu „Filokalia”.

(Visited 682 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij