Umieszczony przez 10:22 Ojcowie pustyni

Powiedz mi, ojcze, czym jest badanie myśli?

Nie bądź wyniosły, aby nie przyniosło ci to szkody. Ojcowie wyznaczyli odpowiedni czas, by badać myśli, mówiąc samemu sobie rano: „Zdaj sprawę sobie samemu, jak minęła noc”, a wieczorem: „Jak minął dzień”.

List tego samego brata do tegoż Starca: „Dlaczego, ojcze, poleciłeś mi, żebym, gdy coś zobaczę, mówił, zanim zostanę zapytany, podczas gdy Ojcowie powiadają, żeby nie odpowiadać przed pytaniem, a abba Nisteros z tego powodu był podziwiany, ponieważ mówił w cenobium: «Ja i osioł to jedno». Powiedz mi, ojcze, czym jest badanie myśli i czy należy to czynić w nakazanym czasie i w jakim?

Odpowiedź Jana:

Bracie, Starcy mówią według miary człowieka. Jest więc czas, w którym może posługiwać i wtedy powinien pokazać owoce służby. Jest czas, gdy człowiek dochodzi do tego, by jemu posługiwano i inne są jego możliwości. O rzeczach doskonałych mówi się ludziom doskonałym, o innych tym, którzy są pod prawem. Są bowiem wypróbowywani przez nauczycieli. Gdy umrzesz dla świata, będziesz mógł powiedzieć tak, jak abba Nisteros: „Jestem osłem”. Nie bądź wyniosły, aby nie przyniosło ci to szkody. Ojcowie wyznaczyli odpowiedni czas, by badać myśli, mówiąc samemu sobie rano: „Zdaj sprawę sobie samemu, jak minęła noc”, a wieczorem: „Jak minął dzień”. W międzyczasie zaś, gdy myśl będzie ci ciążyć, uważaj.


Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana


Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 693 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij