Umieszczony przez 11:12 Ojcowie pustyni

Prawdziwa miara czasu straconego

Wierzymy bowiem, że wszystko, co dobre w Bogu trwa i zostanie nam zwrócone w życiu wiecznym w sposób obfity.

Narzekamy na upływający szybko czas. Jaka jest jednak prawdziwa miara czasu straconego?

Pewien brat zapytał abba Sisoesa: „Jak to było, że gdyś mieszkał z abba Orem, opuściłeś Sketis, a przyszedłeś i zamieszkałeś tutaj?” Starzec odpowiedział: „To było, kiedy Sketis zaczynała się zapełniać, dowiedziałem się, że zasnął abba Antoni, wstałem i przyszedłem tu na tę pustynię, a że znalazłem tu pokój w odosobnieniu, mieszkam tu od niedawna”. Brat zapytał: „Ile lat już tu mieszkasz?” Odrzekł starzec: „Siedemdziesiąt dwa”.

Abba Sisoes, uczeń św. Makarego Wielkiego, poszukiwał samotności, aby móc służyć w skupieniu dobremu Bogu. Czy więc nie jest dziwne to, że 72 lata traktuje jako krótki okres czasu? Podobnie i w naszym życiu: kiedy podejmujemy się życia duchowego i zaczynamy służyć Bogu coraz szybszy upływ czas nie wydobywa z nas skargi i żalu za tym, co minęło. Wierzymy bowiem, że wszystko, co dobre w Bogu trwa i zostanie nam zwrócone w życiu wiecznym w sposób obfity.


Fragment książki Zrozumieć Ojców Pustyni. Wprowadzenie do lektury apoftegmatów


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Ewa Natkaniec

(Visited 306 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij