Dlaczego pycha – subtelna i wielowymiarowa – może być jedną z najtrudniejszych przeszkód na drodze duchowego wzrostu? O. Szymon Hiżycki OSB w swojej konferencji prowadzi nas przez refleksje Ewagriusza z Pontu, ukazując, jak złe myśli, w tym próżna chwała i pycha, wpływają na życie człowieka. Wnikliwie analizuje dynamikę duchowej walki, pokazując, że pycha nie zawsze objawia się wyniosłością, ale często skrywa się w poczuciu osamotnienia, smutku i braku wiary w Bożą opatrzność. To zaproszenie do głębokiej pracy nad sobą – nie tylko poprzez wyciszenie pokus, ale przede wszystkim przez nawiązanie świadomej i szczerej relacji z Bogiem.
Konferencja ta ukazuje również, że walka duchowa wymaga odwagi, by spojrzeć w głąb siebie i zmierzyć się z fałszywymi przekonaniami o własnej wielkości czy nieomylności. O. Szymon zachęca do refleksji nad znaczeniem modlitwy jako narzędzia prowadzącego do poznania Boga i przezwyciężania złudzeń, które demony myśli próbują wprowadzić w nasze życie. Jak radzić sobie z pokusami, które wydają się nieustanne i nieuniknione? Czy modlitwa może być odpowiedzią na narastające poczucie pustki i smutku?
Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie. Redaktor naczelny projektu „Filokalia”.
Grafika na zdjęciu: Mikołaj Jastrzębski OSB
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!