Psałterz, jako fundament modlitwy monastycznej, jest jednocześnie podręcznikiem języka miłości, w którym człowiek odnajduje słowa do rozmowy z Bogiem. O. Szymon Hiżycki OSB, w swojej konferencji, prowadzi słuchaczy w świat psalmów, odkrywając ich znaczenie zarówno w wymiarze teologicznym, jak i osobistym. Psalmy to nie tylko modlitwa, ale także zwierciadło ludzkiego życia – radości i smutków, triumfów i upadków. Dzięki nim możemy uczyć się, jak wpleść Słowo Boże w codzienność, by modlitwa stawała się nieustanną obecnością Boga w każdym aspekcie życia.
Konferencja otwiera przed nami perspektywę głębszego zrozumienia monastycznej praktyki lectio divina i postrzegania psalmów jako swoistego dialogu Chrystusa z Ojcem. O. Szymon przypomina, że psalmy, którymi modlił się sam Jezus, to źródło mądrości, która nie przemija. Wchodząc w ich treść, stajemy się uczestnikami Bożego planu zbawienia. To zaproszenie do odkrycia, jak psalmy kształtują serce i prowadzą ku prawdziwej świętości.
Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie. Redaktor naczelny projektu „Filokalia”.
Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment mozaiki ceramicznej przedstawiający „Maiestas Domini” z kaplicy w opactwie tynieckim. Wykonanie: Borys Kotowski OSB.
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!