Umieszczony przez 10:29 Duchowość monastyczna

Psychologiczne a teologiczne ujęcie mistyki według Anselma Stolza OSB

Współczesność przyniosła rozwój nauk psychologicznych, które coraz śmielej wkraczają w obszar mistycznych doznań, jednak jak daleko mogą one sięgnąć?

Mistyka od wieków stanowiła istotny element duchowego doświadczenia człowieka, przekraczając granice czysto psychologicznych zjawisk. Choć mistyczne przeżycia często objawiają się somatycznymi czy emocjonalnymi reakcjami, ich istota leży głębiej, poza obszarem dostępnych metod naukowych. W badaniach nad mistyką psychologia dostarcza narzędzi do opisu i analizy zewnętrznych oznak tych przeżyć, ale czy to wystarczy, aby uchwycić ich prawdziwy charakter? Anselm Stolz OSB, powołując się na przykład świętego Grzegorza Wielkiego, przypomina, że dla wielu mistyków najważniejsze było teologiczne znaczenie spotkania z Bogiem, a nie opisywanie stanów emocjonalnych czy fizycznych, które im towarzyszyły. Czy zatem psychologiczne analizy są w stanie w pełni oddać naturę mistyki, skoro wykracza ona poza ramy ludzkiego doświadczenia?

Współczesność przyniosła rozwój nauk psychologicznych, które coraz śmielej wkraczają w obszar mistycznych doznań, jednak jak daleko mogą one sięgnąć? Psychologia pomaga w obiektywizacji przeżyć mistycznych, umożliwiając ich porównanie i klasyfikację, ale czy to nie grozi zatraceniem duchowej głębi tych doświadczeń? Mistyka chrześcijańska, szczególnie ta opisana przez świętą Teresę, skupia się na duchowym wzroście i wewnętrznym zjednoczeniu z Bogiem, a nie na analizie zjawisk psychofizycznych. Czy zatem możemy mówić o prawdziwym mistycznym doświadczeniu, opierając się jedynie na zewnętrznych oznakach? Jak odróżnić prawdziwe nadprzyrodzone doświadczenie od zwykłych stanów psychologicznych?


Konferencja powstała w oparciu o publikację Anselma Stolza OSB Teologia mistyki.

Bernard Sawicki OSB – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (teoria muzyki, fortepian). Od 1994 r. profes opactwa tynieckiego, gdzie w r. 2000 przyjął święcenia kapłańskie, a w latach 2005-2013 był opatem. Studiował teologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz w Ateneum św. Anzelma w Rzymie, gdzie obecnie wykłada. Autor felietonów Selfie z Regułą. Benedyktyńskie motywy codzienności oraz innych publikacji.

(Visited 196 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij