— Czym jest radość w Panu, jak też czynienie czego powinno prowadzić nas do radości?
Jeśli wykonujemy coś zgodnie z nakazem Pana lub działamy na chwałę Boga, jest to radość w Panu. Doświadczamy jej również wtedy, gdy z radością znosimy coś dla imienia Pańskiego albo też gdy cieszymy się z innymi postępującymi słusznie.
— W jaki sposób powinniśmy się smucić, abyśmy dostąpili błogosławieństwa?
Ta kwestia jest zawarta w pytaniu, w którym wyjaśniliśmy to, czym jest smutek miły Bogu. To znaczy [zasługujemy na błogosławieństwo], jeśli płaczemy z powodu grzechów, opłakujemy znieważających Boga, którzy łamią Prawo, jak też narażonych na grzech. Przecież ta właśnie dusza, która grzeszy, umrze według [Apostoła], który rzekł: I będę opłakiwał wielu spośród tych, którzy przedtem zgrzeszyli (2 Kor 12,21).
— Czy w ogóle nie wolno się śmiać?
Skoro Pan potępia tych, którzy się teraz śmieją (por. Łk 6,25), jest oczywiste, że dla wiernego nie ma dobrej pory na śmiech, zwłaszcza że tak wielu znieważa Boga, łamiąc Prawo (por. Rz 2,23), i umiera w swoich grzechach – z całą pewnością wypada nieprzerwanie smucić się i płakać z ich powodu.
Fragment publikacji Mały Ascetikon
Św. Bazyli Wielki (ok. 329-379), biskup w Cezarei Kapadockiej, wybitna postać w historii chrześcijaństwa, zwłaszcza w kontekście życia monastycznego i teologii. Jego Pisma ascetyczne należały w starożytności i należą do dzisiaj, zwłaszcza na chrześcijańskim Wschodzie do ścisłego kanonu lektur duchowych. Stanowią podstawę teologiczną całego monastycyzmu wywodzącego się z tradycji greckiej, a nadto przez przekład łaciński, wywarły znaczny wpływ na prawodawstwo zakonne Zachodu.
Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!