— Jak można rozpoznać pyszałka i jak go uzdrowić?
Rozpoznaje się go po tym, że zawsze szuka rzeczy okazalszych. Zostanie zaś uzdrowiony, jeśli uwierzy słowom tego, który powiedział: Pan pysznym się sprzeciwia (Prz 3,34; Jk 4,6). Należy jednak wiedzieć, że bez względu na to, jak bardzo ktoś boi się potępienia z powodu pychy, ta wada nie zostanie uleczona, jeśli człowiek nie powstrzyma się i nie odetnie od wszelkiej okazji do wynoszenia się. Podobnie nie można oduczyć się jakiegoś języka lub rzemiosła, o ile nie powstrzymamy się całkowicie od wszystkiego, co się z nimi wiąże, nie tylko od wykonywania, mówienia lub roztrząsania, lecz nawet od słuchania tych, którzy o tym mówią, a także od przyglądania się tym, którzy czynią coś, o czym pragniemy zapomnieć. A należy tego przestrzegać również w odniesieniu do pozostałych wad.
— Czym jest pokora i jak możemy ją osiągnąć?
Pokora, według nauki Apostoła, polega na tym, że wszystkich ludzi uważamy za wyżej stojących od nas. Możemy zaś osiągnąć ją, jeśli będziemy pamiętać o Panu, który mówi: Uczcie się ode Mnie, ponieważ jestem cichy i pokorny sercem (Mt 11,29). Często i w wielu sytuacjach zarówno to ukazywał, jak i tego uczył. I powinniśmy Mu dawać wiarę, gdy obiecuje, że ten, kto się uniży, będzie wywyższony (Łk 14,11). Następnie starajmy się nieustannie i wytrwale w każdym działaniu i w każdej sprawie być bardziej pokorni od innych i w tym też się wprawiajmy. Albowiem niełatwo nam będzie wymazać z pamięci dawną pychę oraz osiągnąć pokorne usposobienie, podobnie jak niełatwo jest zwykle [pozbyć się umiejętności nabytych] w pewnym rzemiośle. W ten sam sposób osiągamy również pozostałe cnoty, które pochodzą z nauki naszego Pana Jezusa Chrystusa.
— Czy należy zabiegać o cześć?
Nauczono nas oddawać cześć temu, komu się ona należy, lecz zakazano o nią się ubiegać, skoro Pan mówi: Jak możecie wierzyć, skoro szukacie chwały u siebie nawzajem, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga? (J 5,44). Tak więc szukanie chwały lub czci u ludzi jest oznaką braku wiary i [jeśli to czynimy,] jesteśmy dalecy od miłości Bożej, zwłaszcza że Apostoł mówi: Gdybym wciąż podobał się ludziom, nie byłbym sługą Chrystusa (Ga 1,10). A zatem jeśli w ten sposób osądzono tych, którzy przyjmują ofiarowaną im przez ludzi chwałę, to na jaki sąd zasługują szukający tej, której im nikt ofiarowuje?
Fragment publikacji Mały Ascetikon
Św. Bazyli Wielki (ok. 329-379), biskup w Cezarei Kapadockiej, wybitna postać w historii chrześcijaństwa, zwłaszcza w kontekście życia monastycznego i teologii. Jego Pisma ascetyczne należały w starożytności i należą do dzisiaj, zwłaszcza na chrześcijańskim Wschodzie do ścisłego kanonu lektur duchowych. Stanowią podstawę teologiczną całego monastycyzmu wywodzącego się z tradycji greckiej, a nadto przez przekład łaciński, wywarły znaczny wpływ na prawodawstwo zakonne Zachodu.
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!