Umieszczony przez 10:50 Duchowość monastyczna

Radość, która przekracza świat

W obliczu trudności i milczenia Boga jesteśmy wezwani do wytrwałości i zawierzenia. Cierpienie prowadzi do chwały, a prawdziwa radość wyrasta z pokonania pustki i odrzucenia bożków codzienności, otwierając nas na głębię Bożej obecności.

W czasie, gdy pamiętasz o Bogu, mnóż prośby, żeby Pan przypomniał sobie o tobie, gdy ty o Nim zapomnisz.

— Św. Marek Asceta, fragment publikacji Filokalia, tom 1


Jezus mówi nam dziś na górze Tabor o swych cierpieniach przekraczających wszelkie wyobrażenia. Uczy nas, że trzeba cierpieć, zanim się wejdzie do chwały… I jeśli ukazuje jakieś odblaski tej chwały, to po to, by mówić o swoich cierpieniach / Z konferencji, sobota I tygodnia Wielkiego Postu (M.E., s. 75)

— Katarzyna Mechtylda de Bar, fragment publikacji Eucharystia, moja miłość


Trudy to akceptacja prostego faktu, że dobro wymaga wysiłku i Bóg oczekuje, że podejmiemy współpracę z Jego łaską. Odsunięcie od świata z kolei to stan wolności – zależmy od Boga, naszego Pana, a nie od przemijającego świata i zaspokajania naszych zachcianek. Nie musimy hołdować opiniom ludzkim, ale trzeba nam słuchać tego, do czego wzywa nas Pan.

— Szymon Hiżycki OSB, fragment publikacji Jak modlili się Ojcowie Pustyni?


A Bóg milczy – latami – a Boga nie widać! Pustka. Bożki stoją w słońcu i zachwalają swoją dotykalność. To straszne, straszne: tak bardzo chcieć się modlić i tak nie umieć. Można załamać się i odejść do rzeczy bardziej odczuwalnych, postrzegalnych, uchwytnych, policzalnych. A można Bogu powiedzieć: Wybieram Ciebie raczej niż radość z Ciebie, Nieogarniony!

— Małgorzata Borkowska OSB, fragment publikacji Amen. Rekolekcje


Prawdziwa i rzeczywista radość bowiem to radowanie się ze zmartwychwstania Pana, to chwała człowieczeństwa przyjętego dla nas przez powracającego spośród zmarłych. Wszelka zaś ludzka radość jest jałowa i ma w sobie coś z zewnętrznej wesołości, zaś wewnątrz niej nie ma niczego solidnego, lecz pod fałszywą postacią radości znajduje się prawdziwe cierpienie.

— Bł. Paweł Giustiniani, fragment publikacji Pisma, tom 6

(Visited 522 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij