Unikaj mówienia tłumom słów o pobożności i dobrym życiu. Nie mówię tego z zawiści, lecz dlatego że uważam, iż wydasz się głupcom śmieszny. Podobne podobnego raduje, a takie słowa mają niewielu słuchaczy, całkiem nielicznych. Lepiej więc nie mówić, chyba że o tym, co Bóg zamierza dla ludzkiego zbawienia.
— Pseudo-Antoni Wielki, fragment publikacji Filokalia, tom 1
Wszystko, co dusza może zrobić zbliżając się do Komunii Świętej, to tak unicestwić się i uniżyć, by sam Jezus ukazał się przed obliczem Boga, swego Ojca, który jedynie w swym Synu ma upodobanie. Wtedy dusza będzie mogła śmiało powiedzieć: Respice, Domine, in faciem Christi tui – Panie, wejrzyj na twarz Twojego Pomazańca (Ps 84) / Z konferencji o Komunii Świętej (M.E., s. 90)
— Katarzyna Mechtylda de Bar, fragment publikacji Eucharystia, moja miłość
Kto chce prowadzić walkę wewnątrz siebie, ten powinien oddzielić siebie od wroga, kryjącego się w nim. Kiedy oddzielisz od siebie jakieś nieprawe poruszenie i uświadomisz sobie, że ono jest wrogiem, przekaż tę świadomość uczuciom, wzbudź w sercu nieprzyjaźń wobec tego. Jest to najbardziej zbawienny środek do odpędzenia grzechu.
— Św. Teofan Rekluz, fragment publikacji Droga do zbawienia
Jak w astronomii znane jest zjawisko przemieszczania się ciał niebieskich z orbity wokół jednej gwiazdy na orbitę wokół drugiej, tak według Ewangelii najszczęśliwszy jest ten, kto przestał krążyć wokół własnego szczęścia, a przeszedł na orbitę wokół Boga.
— Małgorzata Borkowska OSB, fragment publikacji Amen. Rekolekcje
Z namiętnościami cielesnymi mamy bezustannie do czynienia na co dzień, jesteśmy z nimi zżyci, rozpalają się przeto w nas bez przeszkód, podczas gdy w czynnościach duchowych, do jakich należy modlitwa, zaprawieni jesteśmy bardzo niedoskonale, wobec tego rozbudzają się w nas z wysiłkiem.
— Bł. Paweł Giustiniani, fragment publikacji Pisma, tom 2
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!