Umieszczony przez 10:28 Fragmenty audio

Rozmowa XI z abba Cheremonem. O doskonałości

Będąc jeszcze w klasztorze w Syrii, ledwie tylko opanowaliśmy podstawy wiary i zaczęli nieco postępować w cnocie, a już zapragnęliśmy łaski jeszcze większej doskonałości, postanawiając niezwłocznie udać się do Egiptu.

Będąc jeszcze w klasztorze w Syrii, ledwie tylko opanowaliśmy podstawy wiary i zaczęli nieco postępować w cnocie, a już zapragnęliśmy łaski jeszcze większej doskonałości, postanawiając niezwłocznie udać się do Egiptu. W naszych planach zamierzaliśmy nawet dotrzeć do pustyni odległej Tebaidy, aby poznać jak najwięcej świętych, których sława rozeszła się już po całym świecie. Chcieliśmy, jeśli nie naśladować, to przynajmniej z nimi się spotkać. Po skończeniu morskiej podróży przybyliśmy najpierw do egipskiego miasta Tennesus, które zewsząd otoczone jest morzem lub słonymi jeziorami. Jego mieszkańcy, z braku terenu i roli pod uprawę, trudnią się wyłącznie handlem, wszystko więc, co posiadają, zdobywają dzięki morskiej żegludze. Nawet ziemię pod budowę domu, jeśli chcą go postawić, muszą z dala dostarczać statkami / Św. Jan Kasjan

Słuchasz fragmentu książki Rozmowy z Ojcami, tom 2 św. Jana Kasjana / Czyta: Franciszek Wytych OSB / Słuchaj podcastów


Św. Jan Kasjan (ok. 365–435) jeden z największych autorytetów w monastycyzmie zachodnim. Urodzony w Dobrudży (na terenie dzisiejszej Rumunii i Bułgarii), od młodości zafascynowany życiem monastycznym. Mając 18 lat wyruszył do Palestyny (383), gdzie wstąpił do klasztoru. Razem z Germanusem, swoim przyjacielem, udał się do Egiptu (Nitria, Cele, Sketis), gdzie spotkał się i rozmawiał z najsłynniejszymi Ojcami Pustyni. W 400 roku wyjechał do Konstantynopola, gdzie zaprzyjaźnił się ze św. Janem Chryzostomem. W roku 405 pojechał do Rzymu, szukając u papieża wsparcia dla prześladowanego Jana. Tu spotkał i zaprzyjaźnił się z diakonem Leonem, późniejszym papieżem Leonem Wielkim. Stąd wyjechał do Marsylii w 416 roku, gdzie założył dwa klasztory: męski i żeński. Napisał: „Reguły życia mnichów”; „Rozmowy z Ojcami”; „O wcieleniu Pańskim przeciw Nestoriuszowi”.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 193 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij