Umieszczony przez 10:28 Fragmenty audio

Rozmowa XI z abba Cheremonem. O doskonałości

Będąc jeszcze w klasztorze w Syrii, ledwie tylko opanowaliśmy podstawy wiary i zaczęli nieco postępować w cnocie, a już zapragnęliśmy łaski jeszcze większej doskonałości, postanawiając niezwłocznie udać się do Egiptu.

Będąc jeszcze w klasztorze w Syrii, ledwie tylko opanowaliśmy podstawy wiary i zaczęli nieco postępować w cnocie, a już zapragnęliśmy łaski jeszcze większej doskonałości, postanawiając niezwłocznie udać się do Egiptu. W naszych planach zamierzaliśmy nawet dotrzeć do pustyni odległej Tebaidy, aby poznać jak najwięcej świętych, których sława rozeszła się już po całym świecie. Chcieliśmy, jeśli nie naśladować, to przynajmniej z nimi się spotkać. Po skończeniu morskiej podróży przybyliśmy najpierw do egipskiego miasta Tennesus, które zewsząd otoczone jest morzem lub słonymi jeziorami. Jego mieszkańcy, z braku terenu i roli pod uprawę, trudnią się wyłącznie handlem, wszystko więc, co posiadają, zdobywają dzięki morskiej żegludze. Nawet ziemię pod budowę domu, jeśli chcą go postawić, muszą z dala dostarczać statkami / Św. Jan Kasjan

Słuchasz fragmentu książki Rozmowy z Ojcami, tom 2 św. Jana Kasjana / Czyta: Franciszek Wytych OSB / Słuchaj podcastów


Św. Jan Kasjan (ok. 365–435) jeden z największych autorytetów w monastycyzmie zachodnim. Urodzony w Dobrudży (na terenie dzisiejszej Rumunii i Bułgarii), od młodości zafascynowany życiem monastycznym. Mając 18 lat wyruszył do Palestyny (383), gdzie wstąpił do klasztoru. Razem z Germanusem, swoim przyjacielem, udał się do Egiptu (Nitria, Cele, Sketis), gdzie spotkał się i rozmawiał z najsłynniejszymi Ojcami Pustyni. W 400 roku wyjechał do Konstantynopola, gdzie zaprzyjaźnił się ze św. Janem Chryzostomem. W roku 405 pojechał do Rzymu, szukając u papieża wsparcia dla prześladowanego Jana. Tu spotkał i zaprzyjaźnił się z diakonem Leonem, późniejszym papieżem Leonem Wielkim. Stąd wyjechał do Marsylii w 416 roku, gdzie założył dwa klasztory: męski i żeński. Napisał: „Reguły”; „Rozmowy z Ojcami”; „O wcieleniu Pańskim przeciw Nestoriuszowi”.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 283 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij