Umieszczony przez 10:04 Fragmenty audio

Rozmowa XV z abba Nesterosem. O Bożych charyzmatach

Nigdy więc nie powinniśmy podziwiać kogoś z powodu cudu, którego dokonał, tylko zwrócić uwagę, czy w swoim życiu osiągnął doskonałość, wykorzeniając całkowicie swoje wady i postępując nienagannie.

Nigdy więc nie powinniśmy podziwiać kogoś z powodu cudu, którego dokonał, tylko zwrócić uwagę, czy w swoim życiu osiągnął doskonałość, wykorzeniając całkowicie swoje wady i postępując nienagannie.

Doskonałości nie można bowiem osiągnąć dla wywołania podziwu u innych, czy w jakikolwiek inny sposób, – zawsze jest ona łaską, której Bóg udziela każdemu według jego wysiłku.

To jest właśnie ta „wiedza praktyczna”, którą Apostoł nazywa również „miłością”, i którą, mocą swego autorytetu, każe nam cenić ponad wszystkie języki ludzi i aniołów, ponad wszelką możliwą wiarę, zdolną nawet przenosić góry, ponad wszelką wiedzę, dar prorokowania, rozdanie na jałmużnę całej majętności, a nawet ponad chwałę męczeństwa / Św. Jan Kasjan

Słuchasz fragmentu książki Rozmowy z Ojcami, tom 2 św. Jana Kasjana / Czyta: Franciszek Wytych OSB / Słuchaj podcastów


Św. Jan Kasjan (ok. 365–435) jeden z największych autorytetów w monastycyzmie zachodnim. Urodzony w Dobrudży (na terenie dzisiejszej Rumunii i Bułgarii), od młodości zafascynowany życiem monastycznym. Mając 18 lat wyruszył do Palestyny (383), gdzie wstąpił do klasztoru. Razem z Germanusem, swoim przyjacielem, udał się do Egiptu (Nitria, Cele, Sketis), gdzie spotkał się i rozmawiał z najsłynniejszymi Ojcami Pustyni. W 400 roku wyjechał do Konstantynopola, gdzie zaprzyjaźnił się ze św. Janem Chryzostomem. W roku 405 pojechał do Rzymu, szukając u papieża wsparcia dla prześladowanego Jana. Tu spotkał i zaprzyjaźnił się z diakonem Leonem, późniejszym papieżem Leonem Wielkim. Stąd wyjechał do Marsylii w 416 roku, gdzie założył dwa klasztory: męski i żeński. Napisał: „Reguły”„Rozmowy z Ojcami”; „O wcieleniu Pańskim przeciw Nestoriuszowi”.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 495 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij