Umieszczony przez 09:34 Ojcowie pustyni

Skoro więc dobro pochodzi od Boga, udziela go On i grzesznikom. Dlaczego tak czyni?

Pytanie tego samego człowieka do tegoż Starca: „Skoro więc dobro pochodzi od Boga, udziela go On i grzesznikom. Dlaczego tak czyni?”

Pytanie tego samego człowieka do tegoż Starca: „Skoro więc dobro pochodzi od Boga, udziela go On i grzesznikom. Dlaczego tak czyni?”

Odpowiedź Barsanufiusza:

Każdy dobry dar bez wątpienia pochodzi od Boga. Bo jeżeli On jest dobry, wszystko dobro pochodzi od Niego. Dla sprawiedliwych – ponieważ są go godni, i dla grzeszników – ponieważ, gdy zostanie im wyświadczone dobro, będą mogli dojść do skruchy według słów świętego Pawła: „Ja bowiem jestem pierwszym z grzeszników, dostąpiłem jednak miłosierdzia, aby we mnie pierwszym Chrystus pokazał całą swą wielkoduszność”.


Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana


Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 231 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij