Umieszczony przez 13:33 Ojcowie pustyni

Stałość i konsekwencja

Któż posądzałby ojców pustyni o zdrowy rozsądek albo o umiar? A jednak to właśnie dary, które wzmacnia łaska Ducha Świętego.

Abba Arseniusz (zm. ok. 449 r.), porzucił dwór cesarski i odszedł na pustynię, aby tam znaleźć Boga. Czy osoba, która dokonała tak radykalnego kroku jest w stanie zrozumieć ludzką słabość?

Abba Marek pytał abba Arseniusza: „Czy to dobrze nie mieć u siebie żadnych ułatwień? Widziałem brata, który uprawiał trochę jarzyn, a powyrywał je”. Odrzekł abba Arseniusz: „To rzecz dobra, ale należy ją miarkować według sił danego człowieka. Bo jeśli bez nich nie zdoła wytrzymać, niedługo zasadzi nowe”.

Któż posądzałby ojców pustyni o zdrowy rozsądek albo o umiar? A jednak to właśnie dary, które wzmacnia łaska Ducha Świętego. Dla abba Arseniusza o wiele ważniejsze od spektakularnych ascetycznych wyczynów, gasnących bez efektu niczym fajerwerki, są stałość i konsekwencja w podejmowanych dla Pana Boga dziełach. Możesz czynić niewiele – czyń niewiele; możesz zrobić więcej – zrób więcej. Ale bądź stały w swych postanowieniach, wytrwale dąż do celu a Bóg pobłogosławi Twoje dobre czyny.


Fragment książki Zrozumieć Ojców Pustyni. Wprowadzenie do lektury apoftegmatów


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Ewa Natkaniec

(Visited 309 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij